Aj keď sa najnovším smartfónom spoločnosti Apple v celkových predajoch darí, na domácej pôde v USA zaznamenali výrazný pokles záujmu. Nad tým, čo to spôsobilo však netreba dlho rozmýšľať.

V septembri predstavil Apple dvojicu smartfónov – iPhone 8 a 8 Plus. Mnoho fanúšikov však ostalo sklamaných. Aj keď obe zariadenia dostali nádielku vylepšení, neboli dostatočné na to, aby majitelia iPhonu 7 rozmýšľali nad ich kúpou. Zraky väčšiny sa tak zamerali na výročný iPhone X, ktorý sa však začal predávať s citeľne vyššou cenou, než na akú sme si zvykli.

Zákazníci začali viac preferovať staršie modely

Ako ukázal nedávny výskum spoločnosti CIRP, zákazníci v USA čoraz viac preferujú niektorý zo starších modelov. Pri predstavení iPhonu 6 len 9 % kupujúcich uprednostnilo starší model. V tomto prípade sa po staršom kúsku obzrelo až 31 % zákazníkov. To je skutočne výrazný nárast, ktorému napomáhajú aj vyššie spomenuté skutočnosti.

Nenechaj si ujsť!
Apple tajil, že zámerne spomaľoval staršie iPhony. Čo to znamená pre používateľov?

Iný výskum zas ukázal, že vôbec po prvýkrát v tomto štvrťroku by mohla spoločnosť dosiahnuť hranicu, pri ktorej by priemerná cena predaného smartfónu bola 700 $. Ak sa nad tým zamyslíme, aj to môže byť dôvod, prečo sa Apple zámerne snaží spomaľovať staršie zariadenia. Pokles tržieb nemusí ‚‚voňať’’ hlavne akcionárom, ktorí takýmto umelým spôsobom chceli pomôcť predajom najnovších zariadení.

Predaje ťahá Čína

Na druhej strane, Apple v Číne zaznamenal výrazný nárast predajov. V porovnaní s USA je záujem o iPhone X takmer dvojnásobne väčší. Pre tím z Cupertina je to jeden z najdôležitejších trhov, nakoľko predstavuje až pätinu z celkového predaja. Či to však bude stačiť na prekonanie mega úspešného iPhonu 7 a 7 Plus, je naozaj ťažké odhadnúť. Presné čísla by sme sa mohli dozvedieť už onedlho, keď budú predstavené štvrťročné správy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom