Raketoplán X-37B z produkcie Boeingu sa po viac ako dvoch rokoch vrátil z orbity Zeme na letisko v Kennedyho Vesmírnom Stredisku na Floride. Na svojej poslednej misii strávil neuveriteľných 780 dní, čím prekonal svoj vlastný rekord, informuje portál Cnet.

Raketoplán X-37B je jedným z dvoch plne autonómnych orbitálnych lietadiel patriaci Americkým vzdušným silám. Dokopy so všetkými predchádzajúcimi orbitálnymi misiami strávil X-37B vo vesmíre už 2856 dní, pričom prvé odhady hovorili o tom, že dokáže krúžiť na orbite iba 270 dní.

Svoj predchádzajúci rekord prekonal presne o 62 dní. Ako píše portál SpaceNews, na obežnú dráhu ju vyniesla ešte 7. septembra 2017 raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX. Na Zem sa raketoplán vrátil včera.

Boeing

Toto experimentálne americké vesmírne lietadlo je dlhé 8,9 metrov, jeho rozpätie krídel dosahuje 4,5 metrov a jeho hmotnosť je zhruba 5 ton. Okrem tajných vesmírnych experimentov by mal X-37B slúžiť aj na vynášanie satelitov na obežnú dráhu Zeme. Zaujímavý je však jeho pohon. Ako sme ťa už dávnejšie informovali, jeho „motory“ popierajú niektoré zákony fyziky, no portál Cnet piše o tom, že raketoplán by mohol čerpať energiu zo Slnečného žiarenia.

Okrem toho, že X-37B demonštruje potenciál znovupoužiteľných vesmírnych lietadiel, slúži aj na prevádzkovanie tajných amerických experimentov. Posledná misia s označením „OTV-5“, o ktorej sme ťa informovali už dávnejšie, mala za úlohu testovať dlhodobý výkon oscilačného tepelného potrubia vo vesmíre. Tieto informácie odtajnila priamo hovorkyňa vzdušných síl, Barbara Barrett. Aj to môže byť jeden z dôvodov, prečo raketoplán X-37B krúžil okolo Zeme viac ako 2 roky.

Ďalšia misia s poradovým číslom šesť by mala odštartovať už budúci rok, niekedy medzi aprílom až júnom, zo základne Cape Canaveral a do vesmíru tento špeciálny raketoplán vynesie americká raketa s označením Atlas 5. Účel misie je samozrejme tajný, no nejaké informácie sa možno dozvieme po jej skončení, teda rovnako, ako v prípade misie OTV-5.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP