Rýchle rádiové záblesky známe pod skratkou FRB (Fast Radio Burst) sa k nám vrátili po niekoľkých mesiacoch ticha. Tieto záhadné rádiové signály, v rádioastronómii chápané ako prechodný rádiový impulz s dĺžkou v rozmedzí od zlomku milisekundy do niekoľkých milisekúnd, k nám pricestovali z 30 000 svetelných rokov vzdialeného magnetaru nachádzajúceho sa v našej galaxii, o téme informoval portál Sciencealert.

FRB sledujeme už od roku 2007

Astronómovia po celom svete úpenlivo sledujú FRB už od roku 2007, vďaka čomu dospeli k mnohým zaujímavým zisteniam ako napríklad aj k tomu, že FRB 121102 sa opakuje v pravidelnom 157 dennom cykle. Spolu s objavom pravidelných cyklov niektorých FRB sa vyskytli aj špekulácie, či tieto signály náhodou nereprezentujú správu od mimozemskej civilizácie.

Ako približne FRB znejú si môžeš pozrieť na tomto videu:

Najväčšie prekvapenie spojené s FRB sa však udialo v apríli, keď observatóriá zachytili tento druh signálu z magnetaru nachádzajúceho sa v našej galaxii.

Možno sa pýtaš, čo vedcov na tom tak šokovalo, keď o ich existencii vieme už pomerne dlhu dobu. Odpoveď je veľmi jednoduchá – až do apríla k nám totiž všetky FRB cestovali z rôznych galaxií zo vzdialenosti niekoľkých miliónov svetelných rokov. Navyše, zdroj týchto signálov nebol doteraz potvrdený, hoci vo vedeckej obci prevláda názor, že zdrojom sú magnetary, upozornil web Sputniknews.

Magnetar – zdroj FRB

Tomu nasvedčujú aj nedávno zachytené FRB emitované magnetarom SGR 1935 + 2154, o ktorom informovali vedci prostredníctvom stránky The Astronomer’s Telegram. Podľa všetkého ide iba o druhú detekciu prichádzajúceho z uvedeného zdroja, o tej prvej sa dozvieš na tomto odkaze.

Keďže vedci usilovne pracujú na analýze zachytených signálov, máme k dispozícii iba niekoľko konkrétnych údajov, ktoré sú však nesmierne fascinujúce.

Celkovo sa podarilo zaznamenať tri FRB, ktoré trvajú iba niekoľko milisekúnd a až nápadne sa podobajú na FRB 200428 (tie z apríla), sú však o niečo slabšie. Doposiaľ najzaujímavejším zistením je ale to, že všetky tri FRB boli zachytené s veľmi krátkym rozostupom a počas jednej rotačnej periódy magnetaru (cca 3,24 sekundy), čo je veľmi neobvyklá záležitosť.

Rozostup medzi prvým a druhým signálom bol iba 0,954 sekundy a medzi druhým a tretím 1,949 sekundy. Tento krátky časový interval tiež môže naznačovať, že o magnetaroch zrejme neviem úplne všetko. Niet sa čomu však diviť, keďže doposiaľ sme potvrdili existenciu iba dvadsiatich štyroch.

Magnetary sú hviezdy s extrémne silným magnetickým poľom, ktoré  môže dosahovať až 100 miliárd Tesla (to sa však oficiálne potvrdiť zatiaľ nepodarilo). Je však isté, že ich magnetické pole je dosť silné na to, aby zmenilo tvar samotného magnetaru, na čo okrem vonkajšieho magnetického poľa vplýva aj vnútorná sila hustého jadra.

Tiež vieme, že prechádzajú obdobiami aktivity pri ktorých dochádza k obrovským erupciám. Tou práve prechádza aj spomínaný SGR 1935 + 2154, čo zase naznačuje, že medzi FRB a týmito erupciami existuje určitá súvislosť. To sú však zatiaľ iba dohady a na reálne výsledky si budeme nejakú dobu budeme musieť ešte počkať.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP