Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Záhada okolo toho, čo je zdrojom čudných rýchlych rádiových zábleskov (FRB), sa opäť prehlbuje.

Podľa najnovších pozorovaní nie sú všetky tieto javy spôsobované tým istým mechanizmom. Vedci majú v rukáve niekoľko možných vysvetlení, avšak celá problematika predstavuje veľmi špecifickú výzvu pre astronómov, informuje ScienceAlert.

Odkiaľ pochádzajú?

FRB sú extrémne rýchle záblesky rádiového signálu, ktoré trvajú len niekoľko milisekúnd a v týchto prípadoch sa dokonca pravidelne opakujú.

Nový zdroj s označením 190520B podľa portálu SPACE objavili astronómovia s pomocou čínskeho observatória FAST, ktoré pozostáva z prijímacieho zariadenia s priemerom 500 m, čím zásadne prekonáva dnes už nefunkčné observatórium Arecibo.

Na objekt sa následne pozrelo aj observatórium VLA pod vedením Kalifornského technologického inštitútu (Caltech) a napokon aj teleskop Subaru z havajských ostrovov, podľa ktorého sa zdroj týchto FRB nachádza vo vzdialenosti 3 miliárd svetelných rokov, kdesi na kraji starej trpasličej galaxie.

Jingchuan Yu, Beijing Planetarium

„Veľkým prekvapením pre mňa bolo uvedomenie si, že nové FRB je takmer perfektným dvojčaťom staršieho objavu,“ vysvetľuje astronóm z Caltechu a spoluautor štúdie štúdie zverejnenej v žurnále Nature, Casey Law.

Zárobeň dodáva, že FRB sú spojené s vytrvalými rádiovými zdrojmi (PRS) a prvé takéto spojenie, ktoré v minulosti vedci predpovedali na základe iného signálu, nie je len náhodou.

Objavili sme ich stovky

Vedci nedávno informovali o detekcii stoviek FRB pomocou kanadského rádioteleskopu CHIME a vďaka tomuto objavu prevláda názor, že v skutočnosti nie sú tak vzácne, ako si ľudstvo pôvodne myslelo. Z viac ako 500 novoobjavených zábleskov identifikovali len 18 takých, ktoré sa opakujú.

Stále sú nevysvetlené

Nový objav podľa odborníkov problematiku rýchlych rádiových zábleskov ešte viac zamotáva a jeho výsledkom sú nové otázky.

Myslia si totiž, že sa postupom času ich zdroje môžu vyvíjať a predpokladajú tiež možnú existenciu viacerých typov zdrojov takýchto rýchlych rádiových emisií. Jednou z kľúčových otázok je aj naďalej to, či sa všetky FRB pravidelne opakujú.

Jedinečnou vlastnosťou 190520B je, okrem iného, aj disperzia jeho signálu, ktorá naznačuje, že prešiel zo všetkých pozorovaných FRB najhustejšou populáciou elektrónov. Jedná sa preto o pomerne mladý zdroj, ktorý sa nachádza v oblasti bohatej na plazmu vytvorenú napríklad nedávnou supernovou.

Pablo Carlos Budassi/Wikimedia

„Musíme nájsť viac a vymedziť tento model evolučnej úrovne. Skutočne ich musíme nájsť viac v rôznych štádiách, aby sme dokázali s istotou povedať, že tieto objekty vždy miznú,“ tvrdí astronóm Franz Kirsten. Kľúčovým sa podľa neho môže stať potvrdenie, že tieto zdroje rýchlych rádiových zábleskov skutočne časom miznú a to napríklad do 10 až 20 rokov.

Napriek mnohým neznámym vedci potvrdzujú, že ak sa FRB skutočne vyvíjajú, 190520B a starší 121102 sú v skorom štádiu vývoja. Nie je zatiaľ jasné čo presne tieto fenomény spôsobuje a ako prebieha ich život, ktorý je na kozmické pomery zrejme krátky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú