Úzkosť z dojazdu je stále jedným z najrozhodujúcejších faktorov, prečo sa ľudia vyhýbajú elektromobilom. Ak patríš k motoristom, ktorí pravidelne jazdia dlhé trasy a hľadajú elektromobil s čo najvyšším dojazdom na jedno nabitie, tento článok je presne pre teba. Vybrali sme päticu elektrických diaľničných krížnikov, ktoré sú dostupné na slovenskom trhu.

Elektromobily s tým najlepším dojazdom pochopiteľne niečo stoja, no do nášho výberu zapadli aj elektrické autá s prekvapivo prijateľnou cenovkou.

1. Mercedes EQS – 726 km

Absolútnym kráľom dojazdu, ktorý je dostupný aj na Slovensku, je Mercedes EQS. Paradoxne verzia s najlepším dojazdom je zároveň aj tá najlacnejšia. EQS 450+ dokáže prejsť na jedno nabitie až 762 km podľa WLTP.

Najslabšia motorizácia ponúka pohon iba zadných kolies, priemerná dlhodobá spotreba sa podľa automobilky drží na úrovni 16,2 kWh/100 km. Elektrické „S-ko“ sme testovali aj my, avšak išlo o podstatne výkonnejšiu verziu s pohonom všetkých kolies a auto sme mali na test v zime.

Mercedes EQS má dizajn, o akom sa iným autám len sníva

Mrazy a jazda na diaľnici zvýšila spotrebu takmer dvojnásobne, no v každom prípade sme sa mohli spoľahnúť na dojazd cez 350 km po diaľnici. S verziu 450+ by bola spotreba podstatne nižšia a dojazd aj v tých najhorších podmienkach by určite prekonával 450 km.

Ak by už ale majiteľ musel auto nabíjať, vďaka 200 kW nabíjaniu doplní 107 kWh batériu za 40 minút. Cenovka elektromobilu s najlepším dojazdom však začína na 121 000 €.

2. Mercedes EQE – 626 km

Aj na druhom mieste sa umiestnil Mercedes, tentokrát ide o menší model EQE s 90 kWh batériou, ktorá ale stále ponúka dojazd vysoko nad 500 km. V prípade verzia EQE 300 a EQE 350 je to až 626 km podľa WLTP. Toto sú aktuálne dva modely s najlepším dojazdom, ktoré si vie Slovák kúpiť.

Aj elektrické EQE sme mali na test, avšak verziu AMG 43, no v našom teste dosiahol aj supervýkonný elektromobil na diaľnici spotrebu pod 25 kWh/100 km. Priemerná rýchlosť pritom bola rovných 130 km/h. Dojazd sa tak hravo blíži k 400 km po diaľnici. So slabšou zadnokolkou prekonáš 400 km bez najmenších problémov.

Tento elektromobil ťa posadí na zadok! Na stovku zrýchli za 4,2 sekundy

Aj nabíjací výkon v porovnaní s EQS je o niečo nižší, ktorý je na úrovni stále fantastických 170 kW a z 10 na 80 % auto nabiješ už do 30 minút. Cena tohto elektromobilu štartuje na 75 500 €.

3. Ford Mustang Mach-E – 610 km

Do výberu kráľov dojazdu sa dostalo aj SUV a nie je jediné. Ford Mustang Mach-E takisto disponuje masívnou batériou, ktorá môže mať až 98,7 kWh. Vďaka tomu dokáže elektromobil prejsť na jedno nabitie 610 km podľa WLTP.

Ford

Samozrejme, musíš si zvoliť konfiguráciu s pohonom zadnej nápravy a väčším, takmer 100 kWh akumulátorom. DC nabíjanie dosahuje výkon 150 kW. Reála dlhodobá spotreba tohto auta sa pohybuje okolo 20 kWh/100 km a ja po diaľnici by malo hravo prekonať vyše 400 km.

Vzhľadom na to, že je sa jedná o SUV, ktoré má prirodzene horšiu aerodynamiku, ide o pozoruhodný dojazd. Cena Fordu Mustang Mach-E s dojazdom 610 km začína na 71 000 €.

4. BMW iX – 607 km

Elektrické BMW iX je po EQS druhým elektromobilom, ktorý má vyše 100 kWh batériu. Toto obrovské elektrické SUV má konkrétne využiteľných až 105,2 kWh, čo mu zabezpečuje dojazd podľa WLTP na úrovni až 607 km.

Aj s týmto elektromobilom sme mali nedávno skúsenosť, išlo však o najvýkonnejšiu verziu iX M60 s výkonom 619 koní. Dobrou správou je, že už aj základná verzia s najväčšou batériou, ktorá nesie označenie xDrive 50, disponuje pohonom všetkých štyroch kolies a výkonom 523 koní.

BMW iX M60 prináša futuristický dizajn, ktorý dokáže prirásť k srdcu

K obrovskej batérii dostaneš aj extrémne rýchle nabíjanie s maximálnym výkonom 195 kW. Vďaka tomu sa elektromobil nabije z 10 na 80 % za 35 minút. Cenovka verzie s najlepším dojazdom začína na 118 000 €

5. Tesla Model 3 – 602 km

Tesla Model 3 vo verzii Long Range je jednoznačne najlepším elektromobilom z hľadiska ceny/dojazdu. Za bezkonkurenčne najnižších 53 000 € dostaneš elektromobil, ktorý je schopný prejsť na jedno nabitie 602 km podľa WLTP.

Nechýba ultrarýchle nabíjanie s výkonom cez 200 kW a čerešničkou na torte je sieť nabíjačiek Supercharger, vďaka ktorým je cestovanie na dlhé trasy maximálne pohodlné.

Tesla

O kvalitách Tesly Model 3 nás presvedčil aj Slovák, ktorý zvládol prejsť z Bratislavy do Košíc bez jedinej zastávky na nabíjanie. Test bol o to náročnejší, že vonku panovali teploty pod bodom mrazu.

Ďalší adepti sú na ceste

Ponuka elektromobilov stále rastie a aj na náš trh čoskoro prídu ďalší adepti, ktorí dojazdom hravo prekonávajú 600 km. Jedným z nich je napríklad sedan Hyundai Ioniq 6, či pripravovaný VW ID.Aero.

Hyundai Ioniq 6 s WLTP dojazdom cez 600 km

Jedného dňa by sme sa dokonca mohli dočkať elektromobilov, ktoré prekonajú aj vyše 1 000 km na jedno nabitie. Koniec koncov, takýto elektromobil tu už máme. Je to Mercedes EQXX, zatiaľ sa ale jedná len o prototyp a nie o produkčný model.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP