Francúzska agentúra na boj proti podvodom DGCCRF oznámila, že Apple je povinný zaplatiť pokutu vo výške 27,4 milióna dolárov (25 miliónov €) za kontroverznú aktualizáciu softvéru, ktorá obmedzila výkon starších iPhonov. Ako informuje Techcrunch, spoločnosť taktiež musí mať na svojom webe zverejnenú správu o tejto pokute po dobu jedného mesiaca.

Keď v roku 2017 Apple vydal aktualizáciu iOS 10.2.1 a 11.2, zaviedol aj novú funkciu pre staršie zariadenia. Vzhľadom k tomu, že starším batériám sa časom znižuje ich kapacita, nemuseli by zvládať vyššie odbery energie v prípade naročnejších operácií, a tak Apple v týchto iPhonoch znižoval výkon procesora.

Prečítaj si aj
Historický moment: Predaje Apple Watch prekonali predaje všetkých výrobcov švajčiarskych hodiniek dokopy

Problém však nespočíval v tom, že by táto funkcia nebola technicky v poriadku, ako v tom, že Apple  svojich používateľov odmietol informovať. Niektorí tak nevedeli, že problém je možné vyriešiť výmenou batérie, v dôsledku čoho tieto zariadenia vyhadzovali a kupovali si nové.

Na základe vyššie spomenutých faktov francúzske orgány teda dospeli k záveru, že spoločnosť Apple sa dopustila klamlivej obchodnej praktiky, píše The Verge.

Napriek obvineniam, že táto vlastnosť mala viesť k predaju nových zariadení, Apple stále argumentuje s tvrdeniami o navrhnutí funkcie tak, aby „zabránila neočakávanému vypnutiu a iPhone sa mohol naďalej používať“. V aktualizácii iOS 11.3 však nečakane pribudlo vypnutie „spomaľovania“ procesora.

Spoločnosť Apple súhlasila s tým, že zaplatí pokutu vo výške 25 miliónov € a zverejní vyhlásenie o svojom priestupku na svojej webovej stránke.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom