Kalifornský technologický gigant je už zopár rokov lídrom v segmente inteligentných hodiniek, no posledné roky predajné čísla lámu rekordy. Spoločnosť za minulý rok získala ďalší cenný skalp, kedy predala viac hodiniek ako všetky švajčiarske hodinárske spoločnosti dokopy, informuje T3.

Švajčiarsko je bez najmenších pochýb veľmocou vo výrobe hodiniek. V tejto krajine totiž sídlia luxusné značky ako Rolex, Breitling či Tissot, ktoré patria k svetovej špičke. Klasické analógové hodinky zo Švajčiarska sú všeobecne považované za to najlepšie, čo sa dá kúpiť, o čom svedčia aj predaje týchto spoločností. V roku 2018 všetky švajčiarske hodinárske spoločnosti predali spolu viac ako 24,2 milióna kusov hodiniek.

Pixabay

Podľa analýz spoločnosti Strategy Analytics ich medziročný predaj v roku 2019 klesol o 13 %, a podarilo sa im predať „iba“ 21,1 miliónov kusov hodiniek. Za tento pokles môže podľa analytikov do veľkej miery aj Apple, ktorý v danom segmente konkuruje luxusným hodinárskym spoločnostiam inteligentnými hodinkami Apple Watch.

Apple totižto za minulý rok dokonca v predajoch preliezol aj čísla švajčiarskych výrobcov a podarilo sa mu predať neuveriteľných 30,7 miliónov kusov Apple Watch. Medziročný nárast oproti roku 2018 je tak až 36 %. Pred dvomi rokmi boli čísla Apple nižšie ako čísla švajčiarskych výrobcov s počtom 22,5 miliónov kusov.

Obaja konkurenti však podľa portálu TheVerge cielia na dve rôzne skupiny zákazníkov. Zatiaľ čo po Apple Watch zväčša siahajú mladí ľudia preferujúci technológie na úkor luxusu a dizajnu, po tradičných švajčiarskych hodinkách skôr siahnu starší zákazníci, pre ktorých mnohokrát hodinky predstavujú luxusný šperk.

Matúš Mitro/FonTech

Ak by aj chceli luxusné hodinárske spoločnosti v tomto momente začať vyrábať a predávať svoje klasické hodinky s hromadou funkcií a senzorov či dokonca zájsť až tak ďaleko, že by vyrobili smart hodinky s displejom, podľa odborníkov je už zrejme na tento ťah neskoro. Zákazníkov, ktorí aj v dnešnej dobe siahajú radšej po klasických analógových luxusných hodinkách je podľa predajných čísel stále dosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom