Kryptomenový trh „explodoval“ a za posledné roky je práve teraz bizarnejší, ako kedykoľvek predtým. Záplava nových mincí spôsobila u malých investorov eufóriu, ktorú poľahky vedia zneužiť podvodníci pri svojich scamoch. Dokonalým príkladom je taká kryptomena inšpirovaná seriálom Squid Game. V tomto prípade odhady hovoria, že si podvodníci prilepšili približne o 3,3 milióna dolárov (2,85 milióna eur).

S vidinou malej investície a rýchleho, no najmä veľkého zárobku sa začali mnohí neskúsení investori vrhať aj to memecoinov (kryptomena alebo token vytvorený podľa populárneho meme obrázku, pozn. redakcie), kde dominujú tzv. „psie“ kryptomeny inšpirované dogecoinom. Zatiaľ čo sa zdá, že jeho zašlá sláva sa nevracia, na tróne sa chcú usídliť ďalšie a ďalšie memecoiny inšpirované známou psou rasou.

„Psí“ token pobláznil svet

Nie je to tak dávno, čo trh s kryptomenami zažil obrovské prekvapenie v podobe tokenu SHIB, alebo shiba inu, ktorá sa stala samozvaným „zabijakom dogecoinu“. Práve s týmto heslom sa prezentovala aj na sociálnych sieťach, kde má najväčšiu podporu najmä na Twitteri.

Vznik tohto tokenu, ktorý je postavený na blockchainovej sieti ERC-20 (ethereum), sa datuje do augusta 2020, kedy ju mal vytvoriť jeden alebo viacero anonymných zakladateľov pod prezývkou „Ryoshi“. Shiba Inu sa však dostala povedomia až o zhruba polroka neskôr, kedy sa začala pretláčať v mainstreame a neskôr na jar ju zalistovali do ponuky aj popredné burzy ako Binance.

Coinmarketcap

Práve to bol pre mnohých investorov bod zlomu, ktorý ich presvedčil k investícii do tohto derivátu dogecoinu. Spočiatku sa ukazovalo, že môže ísť o pomerne výhodnú investíciu.

Zalistovanie na Binance spôsobilo výrazný skok jej ceny, ktorá stúpla z pôvodných 0,000001 dolárov na vtedajšie ATH 0,00003062 dolárov. Eufória z rapídneho rastu a „zmazaniu“ jednej nuly z radu ale netrvala dlho a SHIB začal následne klesať, pričom dlhé mesiace potom konsolidoval na úrovni 0,000006 až 0,000008 dolárov.

Freepik

Ďalší zlom prišiel začiatkom októbra, len pár týždňov po zalistovaní na najväčšiu kryptomenovú burzu Coinbase. Kvôli rastúcej popularite aj dostupnosti tak SHIB doslova vystrelil z pôvodnej sumy na 0,000030 dolárov a atakoval posledný rekord. Ten sa však podarilo zlomiť až koncom minulého mesiaca, kedy shiba inu raketovo vystrelila na 0,00008 dolárov.

Práve táto hranica sa stala novým „all time high“ a ostáva zatiaľ neporazená. V tom čase SHIB porazil z pohľadu trhovej kapitalizácie aj slávny dogecoin a dostal sa medzi TOP 10 najväčších kryptomien. Za veľkým rastom pritom stála stúpajúca popularita tokenu, jej rýchly rast ceny a vidina euforicky naladených investorov, ktorí chceli rýchlo zbohatnúť.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú