Nová digitálna kryptomena SQUID, ktorej vznik bol inšpirovaný seriálovým hitom Netflixu Squid Game, prudko oslabila na hodnote a momentálne už je prakticky bezcenná. Išlo tak o ďalší podvod vo svete kryptomien, ktorý z tvorcov spravil milionárov, informuje Gizmodo.

Digitálny token SQUID bol tvorcami prezentovaný ako nová kryptomena potrebná na hranie online hry Squid Game. Už samotná stránka tokenu však vykazovala viaceré varovné signály podvodu – obsahovala kritické nejasnosti ohľadom využitia tokenu a tiež množstvo gramatických chýb. Po kúpe SQUID navyše investori menu nemohli predať.

Obrovská popularita seriálu Squid Game však spravila svoje a viacero investorov začalo SQUID po predstavení 26. októbra bezhlavo kupovať. Predajná cena sa vtedy začínala na jednom cente, o pár dní neskôr hodnota kryptomeny raketovo vyskočila o viac než 83 000 % a v jednu chvíľu sa podľa CoinMarketCap predávala až za 2 861 dolárov.

Coinmarketcap

O niekoľko hodín neskôr však cena SQUID dramaticky poklesla a jeho aktuálna hodnota je približne na úrovni 0,003 dolára. Oficiálna stránka kryptomeny bola medzičasom tvorcami vymazaná, rovnako tak zmizli aj všetky kanály na sociálnych sieťach.

Varovania sa teda ukázali ako pravdivé a je jasné, že išlo o ďalší podvod, kedy tvorcovia využili popularitu známeho mena a vytiahli z naivných investorov peniaze. V tomto prípade odhady hovoria, že si podvodníci prilepšili približne o 3,3 milióna dolárov (2,85 milióna eur).

Nič nové

Ako informuje BBC, podobné praktiky nie sú vo svete kryptomien ničím novým. Podvodníci nalákajú naivných investorov na vidinu rýchleho zárobku, ktorý umocnia zneužitím popularity známych mediálnych značiek.

V minulosti takto investori naleteli napríklad na kryptomenu Mando, ktorej tvorcovia bez súhlasu Disney zneužili popularitu seriálu Mandalorian. Podobné tokeny sa objavujú na decentralizovaných burzách a vďaka neexistujúcej regulácii je prvé dni po ich zalistovaní jednoduché naletieť na podvod. Aj preto sa začínajúcim krypto nadšencom odporúča všetky investície dôkladne zvážiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú