Prevádzkovanie nabíjacích staníc pre elektromobily sa javí ako veľký a veľmi slušný biznis.

Podľa niekdajšej výhradne ropnej, no dnes už aj energetickej spoločnosti BP, budú nabíjacie stanice v budúcnosti jedným z najziskovejších odvetví a svojou maržou sa už teraz vyrovnávajú biznisu s fosílnymi palivami, informoval portál GreenCarReports.

Čoraz viac ropných spoločností a prevádzkovateľov čerpacích staníc sa preto transformuje smerom k elektromobilite. Giganti menia zameranie svojich firiem z „ropných spoločností“ na spoločnosti energetické a ihneď začínajú investovať do megabiznisu spojeného s nabíjaním elektromobilov.

Vlastnú sieť nabíjacích staníc prevádzkuje aj sieť čerpačiek Shell a prvú nabíjačku už priniesla aj na Slovensko. Tá sa nachádza na pumpe pri diaľničnom zjazde R1 Beladice a nabíjačka disponuje výkonom 50 kW.

Shell (Úprava redakcie)

Ropné spoločnosti a prevádzkovatelia čerpacích staníc si totiž uvedomujú, že akonáhle skončí predaj spaľovákov, ich súčasný biznis upadne do zabudnutia a preto si musia postupne dláždiť cestu k novému spôsobu podnikania.

Maržou sa vyrovnajú predaju benzínu a nafty

Aj keď sú nabíjacie stanice pre spoločnosť BP zatiaľ z dlhodobého hľadiska stratové, maržou sa už dnes vyrovnávajú tomu, čo si britský energetický gigant „pripisuje“ za tankovanie pohonných hmôt.

Problém je, že vstupné náklady do siete nabíjacích staníc sú vysoké a zatiaľ ich nevyužíva toľko používateľov, ako tomu je pri klasických „pumpách“. Návratnosť je teda podstatne dlhšia.

Nepotrvá však dlho a nabíjačky začnú tradičným prevádzkovateľom čerpačiek zarábať viac, než čerpačky samotné. Ako uviedol portál Reuters, celý nabíjací biznis by sa mohol pre spoločnosť BP stať ziskovým už do roku 2025.

BP

Ako uvádza portál Electrek, spoločnosť BP nezverejnila žiadne konkrétne čísla o tom, koľko im biznis s nabíjacími stanicami reálne vynáša, no počas 3. kvartálu 2021 vrástol predaj energie skrz ich nabíjačky až o 45 %.

Potenciál tu teda rozhodne je a aj preto plánuje britská energetická spoločnosť pokračovať v rozširovaní svojej nabíjacej infraštruktúry. Zo súčasných 11 000 nabíjacích bodov chce mať do roku 2030 až 70 000.

Británia to myslí s elektromobilitou vážne

Materská krajina BP chce byť pripravená tiež. Nové domy a budovy v Anglicku budú musieť byť od tohto roka zo zákona vybavené nabíjacími stanicami pre elektromobily. Nová legislatíva sa vzťahuje aj na novobudované supermarkety, pracoviská a budovy, ktoré prechádzajú rozsiahlou rekonštrukciou.

Správa prichádza v čase, keď sa Veľká Británia usiluje o prechod k elektromobilite, pričom od roku 2030 bude v krajine zakázaný predaj benzínových a naftových áut. Veľké zmeny v myslení Britov tiež priniesla kríza, počas ktorej na čerpacích staniciach chýbal benzín kvôli nedostatku vodičov cisterien po brexite.

Dopyt po elektromobiloch v Spojenom kráľovstve prudko rastie. V roku 2020 tvorili asi 10 % celkového predaja áut na tamojšom trhu, kým v roku 2018 to bolo iba 2,5 %.

TASR/Unsplash

V Británii je v súčasnosti dostupných asi 25-tisíc nabíjacích staníc, no podľa Úradu pre hospodársku súťaž a trhy, by ich krajina do roku 2030 (kedy budú benzínové a dieselové motory, respektíve predaj nových áut s nimi zakázané) mohla potrebovať desaťnásobne viac. BBC uvádza, že ročne by ich malo pribudnúť až 145-tisíc po celej krajine.

Prechod k elektromobilom je súčasťou britskej stratégie na dosiahnutie cieľov v oblasti boja proti klimatickej zmene. Automobily a taxíky podľa BBC v roku 2019 zodpovedali za zhruba 16 % britských emisií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú