Británia si prednedávnom prešla motoristickým peklom. Koncom septembra v krajine začal zúriť problém s nedostatkom pohonných hmôt, ktorý vyvolal sériu ďalších komplikácií.

Ako informuje portál InsideEVs, táto situácia obyvateľom krajiny otvorila oči a až tretina z nich chce po novom radšej elektrické auto.

Nová štúdia, ktorú vykonal Volkswagen Financial Services na vzorke 2 000 britských motoristov ukazuje, ako veľmi sme závislí na pohonných hmotách a ako nám ich nedostatok môže úplne zmeniť zmýšľanie.

Freepik (Úprava redakcie)

Nedávne problémy s nedostatkom benzínu a nafty v Británii pôsobili problémy nielen v osobnej doprave, ale aj v transporte potravín, liekov a podobne. Ľudia sa doslova bili o posledné kvapky benzínu. Majitelia elektromobilov sa ale na túto situáciu prizerali s úsmevom.

Problém, ktorý radikálne zmenil ich zmýšľanie

Ako upozornil portál Motor1, až 35 % z opýtaných si kúpi ako svoje ďalšie auto elektromobil. Čo je však nepochybne rovnako zaujímavé, keď príde čas na zmenu auta, až 32 % Britov siahne po elektrickej jazdenke(!).

Znamená to teda, že nové elektrické auto je príliš drahé aj pre ľudí na ostrovoch?

30 % opýtaných vo veku 18-24 rokov priznalo, že nedostatok benzínu na čerpacích staniciach v nich vyvolal paniku. Pri vodičoch vo veku 25-34 rokov to bolo až 31 %. Starší ľudia zvládali tento problém s chladnejšou hlavou.

Seniori vo veku 55-64 rokov panicky nakupovali pohonné hmoty iba v 7 % opýtaných, ľudia do 74 rokov panikárili iba v 3 % prípadov, čo nepochybne súvisí s klesajúcou mobilitou seniorov.

S kúpou elektromobilov už začali

Predseda vlády Boris Johnson žiadal motoristov, aby neprepadli panike, no stal sa pravý opak. V dôsledku nedostatku palív začali Briti vo veľkom vyhľadávať všetko spojené s elektromobilmi.

Dáta Googlu odhalili až 1 600 % rast vyhľadávania termínu „elektromobil“ používateľmi v Británii, informoval Electrek.

Michal Varga/FonTech

Kde nie je benzín a nafta, tam bude elektrina. Práve to si zrejme pomyslelo enormné množstvo britských motoristov, na ktorých doľahla kríza s nedostatkom pohonných hmôt. A hoci v krajine rýchlo rastú registrácie nových elektromobilov, taký „boom“ záujmu o batériové vozidlá krajina ešte nezažila.

To všetko sa stalo už po pár dňoch od vypuknutia chaosu na čerpacích staniciach, ktoré kvôli nedostatku benzínu a nafty nielenže obmedzili výdaj pohonných hmôt, ale v niektorých prípadoch úplne odstavili čerpacie stojany.

Podobný prudký nárast vyhľadávania elektromobilov však nepotvrdzujú len dáta od Googlu, ale aj od tamojších predajcov nových vozidiel, ktorí taktiež evidujú vysoký záujem o batériové vozidlá. Podľa webu Carguide sa v posledných dňoch zvýšil dopyt po elektromobiloch v showroomoch až 16-násobne v porovnaní s bežným priemerom.

Podobný problém môže nastať kdekoľvek

Problém v Británii spôsobil nedostatok vodičov kamiónov, tým pádom nemal kto prevážať benzín a naftu na čerpacie stanice. Podobný problém ale môže nastať kdekoľvek a faktorov, ktoré ho môžu spôsobiť je ďaleko viac.

Unsplash.com / úprava redakcie

Okrem absolútneho nedostatku pohonných hmôt môže tiež dôjsť k navýšeniu ich ceny a jazda spaľovákom tak bude iba pre tých majetnejších. Výrazné zdražovanie benzínu a nafty aktuálne badať aj u nás na Slovensku a podľa odborníkov tomu zďaleka nie je koniec.

Na základe vývoja na ropnom trhu v predchádzajúcich týždňoch očakávame, že ceny na našich pumpách budú v ďalších týždňoch mieriť nahor,“ povedala pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová.

„Okrem toho, rastúco na ceny ropy pôsobí aj prudké zdražovanie plynu, čo núti niektoré firmy prechádzať na ropu a zvyšuje sa tak dopyt po nej. Naopak, brzdiaco na ceny ropy pôsobia obavy z narastajúceho počtu infikovaných novým delta variantom,“ konštatovala Glasová.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú