Spoločnosť Shell uvádza vlastné riešenie pre nabíjanie elektromobilov na Slovensku s názvom Shell Recharge. Prvá nabíjacia stanica Shell Recharge sa nachádza na obojstranne prístupnej čerpacej stanici Shell Beladice pri rýchlostnej ceste R1 v smere z Banskej Bystrice do Nitry. Nabíjačka dosahuje maximálny výkon 50 kW.

Nabíjanie elektromobilov je pre sieť čerpacích staníc Shell rozhodne jednou z priorít. Už dávnejšie spoločnosť rozbehla spoluprácu so sieťou Ionity a tak vyrástla prvá vysokorýchlostná nabíjačka na čerpacej stanici Shell pri Senci.

Shell ale teraz prichádza na slovenský trh s vlastným riešením pre elektromobilitu s názvom Shell Recharge. Na novootvorenej čerpacej stanici Shell Beladice pri rýchlostnej ceste R1 môžu vodiči elektromobilov využívať nabíjací stojan s výkonom 50 kW s dvomi miestami na dobíjanie. Táto služba zvyčajne poskytuje nabíjanie od 0 do 80 % za približne 30 minút. Elektrická energia používaná pre obe dobíjacie miesta pochádza zo slovenských obnoviteľných zdrojov.

Shell

Platiť môžeš kartou veľkého poskytovateľa na Slovensku

Zákazníci môžu platiť za dobíjanie prostredníctvom nabíjacích kariet GreenWay, čo je obrovskou výhodou, pretože záujemci o nabíjanie sa nemusia registrovať v ďalšej službe.

Michal Varga/FonTech

Globálnou ambíciou spoločnosti Shell je poskytovať zákazníkom najlepšie a najpohodlnejšie riešenia pre dobíjanie elektromobilov a umožňovať im nabíjať ich tam, kde potrebujú a v čase, keď to potrebujú. Momentálne Shell prevádzkuje na svete 75 000 dobíjacích miest, pričom ambíciou spoločnosti je do 2025 prevádzkovať 500 000 nabíjacích bodov, z ktorých bude najmenej 30 000 vlastným konceptom Shell Recharge.

Vhodnosť zvolenej lokácie je otázna

Nevieme, čo viedlo Shell k výberu prvého miesta pre osadenie vlastnej nabíjačky Recharge. Čerpacia stanica pri Beladiciach nebude najvhodnejšou lokáciou, nakoľko hneď na druhej strane diaľnice sa nachádza štvorica vysokorýchlostných nabíjacích stojanov ZSE Drive s výkonom až 175 kW.

Michal Varga/FonTech

Rovnako ako benzínka Shell, aj nabíjacie stojany ZSE Drive pri Beladiciach sú dostupné z oboch diaľničných smerov. Cestovatelia na dlhé trasy si preto zrejme skôr vyberú výkonnejšie nabíjačky od ZSE, než 50 kW stanicu Shell Recharge.

Vodík prinesie iná sieť staníc

Slovensko sa skutočne môže stať vodíkovou veľmocou. Paradoxne sa o to až v takej miere nezaslúži štát, ale súkromná firma BCF Energy. Tá v rámci siete čerpacích staníc Benzinol vybuduje až 40 vodíkových čerpačiek, informuje Slovenská vodíková asociácia v tlačovej správe.

NEPREHLIADNI
Vrchom aj na Dacii, spodkom „iba“ na pár elektromobiloch. Porovnali sme nabíjačky na Slovensku medzi západom a východom

Vodíkové stanice tak u nás nebude stavať priamo štát, ale spoločnosť BCF Energy. Stanice vyrastú na území celého Slovenska, aj keď najvyššia koncentrácia sa má nachádzať v strede a na západe krajiny.

NVAS

Vodíkové stanice vyrastú na čerpačkách siete Benzinol a spustené majú byť už na prelome rokov 2023 a 2024. Okrem predaja vodíka zabezpečí spoločnosť BCF Energy aj jeho výrobu. Skvelou správou je, že pôjde o takzvaný zelený vodík, ktorý teda bude vyrábaný bez akejkoľvek produkcie skleníkových plynov.

Fabriky na výrobu zeleného vodíka vyrastú v Modrom Kameni, Pezinku, Malackách a Trenčíne. Štvorica fabrík zabezpečí dennú produkciu ekologického vodíka na úrovni až 4000 kg. Distribúcia zeleného vodíka na čerpacie stanice bude taktiež zelená, postarajú sa o ňu výlučne vodíkové vozidlá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú