NASA sa s nami podelila o ďalšie zaujímavosti z Marsu, pričom zverejnila zvukový záznam zachytávajúci prácu laseru, pomocou ktorého rover Perseverance skúma okolité horniny. Rover použil aj kameru SuperCam, vďaka ktorej vyhotovil snímky týchto kameňov z veľmi malej vzdialenosti, informuje Futurism.

Aktualizácia 12. septembra 2021:

Rover Perseverance na Marse úspešne odobral vzorku horniny, čo potvrdila aj NASA. Prvý pokus skončil neúspechom, tentoraz má ale vo svojich „rukách“ plnohodnotný kúsok marťanského kameňa, ktorý chce NASA v budúcnosti dopraviť naspäť na Zem, kde ho podrobne preskúma.

Prvá vzorka dostala meno „Montdenier“ a o dva dni neskôr odobrali aj druhú, ktorá je pomenovaná „Montagnac“. Vzorky majú vedcom pomôcť lepšie vysvetliť minulosť oblasti, v ktorej sa rover nachádza. Tá je podľa všetkého poznačená vulkanickou aktivitou a niekdajšou prítomnosťou vody.

Podľa vedcov sú odobraté vzorky zrejme tou najmladšou horninou, aká sa na dne kráteru Jezero nachádza. Perseverance má na Marse odobrať ešte niekoľko vzoriek, pričom jeho ďalšia zastávka sa nachádza vo vzdialenosti asi 200 metrov. S prieskumom okolitého terénu mu pravidelne pomáha experimentálny vrtuľník Ingenuity.

Aktualizácia 12. augusta 2021:

Rover Perseverance sa počas minulého týždňa na Marse pokúsil o odobratie vzoriek marťanskej horniny, v tube však napokon žiadnu vzorku nenašli. Je ale možné, že problém je v samotnej hornine, informuje CNET.

Ako vo vyjadrení píše hlavná inžinierka pre vzorkovanie v NASA/JPL, Louise Jandura, zdá sa, že hornina nebola dostatočne veľká na to, aby jej vŕtanie vyprodukovalo jadro. „Materiál z požadovaného jadra je zrejme na dne vrtu, v hromade navŕtaného prachu alebo v kombinácii oboch. Bližšie to nedokážeme určiť kvôli neistote meraní,“ dodala.

NASA/JPL-Caltech/MSSS

Podľa vyjadrenia sú oba tímy, vedecký aj inžiniersky, presvedčené o tom, že dôvodom pre chybu odoberania vzorky je unikátnosť horniny a jej materiálové vlastnosti. Rover Perseverance sa preto presunie na iné miesto (južný Séítah), kde sa o odobratie vzoriek pokúsi znovu.

Hardvér fungoval podľa rozkazov, avšak hornina tentoraz nespolupracovala,“ dodáva Jandura na záver. Tieto vzorky hornín chce NASA v budúcnosti dopraviť na Zem, kde ich podrobia detailnému výskumu a štúdii.

Pôvodný článok:

Laserovú paľbu zachytil aj mikrofón, rover má ďalšie prvenstvo

NASA sa podelila o ďalšie zvukové stopy z Marsu, ktoré zverejnila v službe Soundcloud. Tam je možné vypočuť si aj prvý zvukový záznam z pulzujúcej „paľby“ laseru, ktorý je súčasťou hlavy rovera a jeho kamery SuperCam. Tá zachytila z tesnej blízkosti aj skúmanú skalu, pomenovanú ako „Yeehgo“. Na stránke agentúry bola zverejnená mozaika zložená z dvoch fotografií, ktorá odhaľuje detailný pohľad na skalu pomocou mikroskopu RMI.

Zobraziť celú galériu (4)
NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/CNRS/ASU/MSSS

Nástroj SuperCam je priamy nástupca ChemCam, ktorý využíval rover Curiosity. Pomocou infračerveného laserového lúča dokáže zahriať skúmaný materiál na teplotu až 10 000 C°, vďaka čomu sa začne odparovať. Pomocou spektroskopie môžu ďalej vedci určiť zloženie skúmaného materiálu. Pre voľbu vhodných cieľov využíva SuperCam umelú inteligenciu, píše NASA.

Záznam zvukov na Marse:

Záznam vetra na Marse:

Záznam laserovej „paľby“:

Priamo na nástroji SuperCam je navyše prítomný aj mikrofón, pomocou ktorého môžu vedci počúvať zásahy do materiálu. Praskanie vytvorené týmto procesom sa líši podľa zloženia samotnej horniny, mikrofón však využívajú aj na monitorovanie okolitých zvukov rovera, či nárazov vetra.

NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS

Množstvo špičkových nástrojov, rover Perseverance posúva vedu vpred

Okrem silného infračerveného laseru je SuperCam vybavený aj slabším, zeleným laserom, pomocou ktorého dokáže určiť molekulárne zloženie povrchu materiálov. Tento zelený lúč excituje chemické väzby vo vzorke, čo produkuje signál v závislosti od jej zloženia. Svetelný senzor SuperCam je navyše dostatočne citlivý pre podrobné určenie zloženia materiálov.

SuperCam tiež dokáže využiť odrazené viditeľné a infračervené slnečné svetlo pre skúmanie obsahu minerálov v horninách. Každá z metód je citlivejšia a vhodnejšia pre iný druh materiálu a rover tak dokáže preskúmať veľmi široké spektrum vzoriek vo svojom okolí.

NASA / JPL-Caltech

NEPREHLIADNI
Mars nebol vždy studeným a nehostinným miestom. Vedci odhalili kľúčové zistenia o jeho minulosti

Momentálne prebieha hľadanie vhodného miesta pre helikoptéru Ingenuity, pričom rover po povrchu Marsu urazil už niekoľko desiatok metrov. Miniatúrna helikoptéra, operujúca na systéme Linux a skonštruovaná len z komerčne dostupných dielov, sa pokúsi o prvý let svojho druhu na červenej planéte. V prípade úspechu tak otvorí množstvo nových možností pre budúci výskum Marsu.

Kúsok Marsu priblížime k Zemi, chvíľu to však potrvá

Rover Perseverance má počas svojej dlhej misie zbierať na povrchu vzorky, ktoré chce NASA v budúcnosti prostredníctvom ďalšej misie navrátiť na Zem. Pôjde tak o vôbec prvé vzorky z Marsu, ktoré sa dostanú na Zem – avšak len v prípade, že ich dovtedy nepredbehnú intenzívne napredujúce súkromné spoločnosti.

NASA totiž tento proces plánuje na koniec tohto desaťročia, avšak SpaceX chce na povrchu červenej planéty pristáť už o niekoľko rokov – vzhľadom na veľkú kapacitu ich rakety Starship je celkom možné, že na svojej palube ponesie menší modul, ktorý zozbiera vzorky a následne vyštartuje naspäť na Zem.

SpaceX/YouTube

Úlohou rovera je okrem iného hľadanie stôp po mimozemskom živote na Marse, konkrétne v oblasti kráteru Jezero, ktorý kedysi podľa všetkého obsahoval vodu v tekutej forme.

Aj keď Perseverance prináša novinky a objavy prakticky na dennej báze už dnes, má pred sebou ešte množstvo dôležitých krokov. Vďaka dlhoročným skúsenostiam minulých roverov má potenciál priniesť vede oveľa viac, než ktorákoľvek iná sonda.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú