Hoci si mnohí môžu myslieť, že elektromobily nie sú vhodným dopravným prostriedkom na dlhé trasy, tieto tvrdenia boli už neraz vyvrátené. S pomocou vhodnej siete nabíjacích staníc je totiž možné prejsť aj veľkú vzdialenosť, čo teraz pri svojej jazde dokázal aj youtuber Bjørn Nyland, informuje Electrek. Na nemeckých diaľniciach stanovil nový rekord v Tesle Model 3 vo verzii Long Range, keď prešiel viac ako 2 700 km, pričom využíval nabíjačky IONITY.

Vodičov automobilov so spaľovacím motorom môže momentálne od kúpy nového elektromobilu odrádzať menší dojazd na jedno nabitie či slabšia dostupnosť výkonných nabíjacích staníc alebo aj dlhé časy nabíjania batérií. Výrobcovia sa však snažia napraviť aj tieto nedostatky a Tesla tak už pomaly sprístupňuje nabíjačku Supercharger V3 s výkonom až 250 kW, no tá je zatiaľ dostupná iba vo vybraných lokalitách v USA.

Nový rekord vyzdvihuje potenciál elektromobilov aj na dlhé trasy

Pre stanovanie rekordu potreboval Bjørn spoľahlivú sieť staníc, a tak svoju Teslu Model 3 s dlhým dojazdom a pohonom všetkých štyroch kolies počas cesty nabíjal na staniciach IONITY s maximálnym výkonom nabíjania 195 kW. Samotná spoločnosť navyše jeho rekord podporila a nabíjanie mal zadarmo. Počas celej cesty však dopĺňal energiu batérií iba približne na 50 %, aby dosiahol čo najkratšie časy nabíjania, informuje Clean Technica.

Zobraziť celú galériu (1)
YouTuber Bjørn Nyland stanovil nový rekord pri jazde elektromobilom za 24 hodín. Prešiel 2 781 km. Zdroj: Teslabjorn Live/YouTube

Nenechaj si ujsť
Táto Tesla najazdila vyše 700 000 km a jej majiteľ sa podelil so svetom o sumu, akú zaplatil za údržbu

S touto sieťou nabíjacích staníc a novým Modelom 3 s dlhým dojazdom potom mohol prejsť na nemeckej diaľnici A20 za 24 hodín úctyhodných 2 781 km pri priemernej rýchlosti 115 km/h. Počas cesty mu pritom pomáhali aj dvaja ďalší vodiči z Česka. Väčšinu času sa pri svojej ceste rútil rýchlosťou až 170 km/h. Tým tento youtuber prekonal doterajší rekord, ktorý v minulom roku stanovil v Modeli 3 Horst Lüning, keď prešiel za 24 hodín 2 644 km.

Celú svoju cestu po diaľnici stremoval Bjørn aj na svojom kanáli na YouTube. Jeho cieľom bolo týmto rekordom poukázať na fakt, že pomocou elektromobilov môžu vodiči skutočne cestovať aj na dlhé vzdialenosti po diaľnici bez obáv z elektrického pohonu. Naďalej však ostáva nevyhnutnou podmienkou dobrá dostupnosť a výkon nabíjacích staníc, bez ktorých by totiž ďaleko nezašiel ani tento youtuber.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom