Väčšina z nás si elektromobily predstavuje viac-menej ako vozidlá určené na krátke trasy, čo je však spôsobené nízkou hustotou nabíjacích staníc na našom území. V zahraničí a predovšetkým v USA je však situácia citeľne lepšia a majiteľ elektrického vozidla si môže dovoliť využívať ho aj ako firemné vozidlo, pre ktoré je typický vysoký kilometrový nájazd. 

Pri elektromobiloch sa tiež často podsúva otázka, ako dlho vydrží batéria, než ju bude potrebné vymeniť? No, to dosť záleží aj od toho, kedy a u koho bolo vozidlo kúpené a či tento úkon je v rámci záruky alebo nie. Zakladateľ spoločnosti Tesloop sa preto podelil so svojim príbehom, kde v hlavnej úlohe je Tesla Model S, ktorá bola zakúpená v júni 2015 a od tej doby najazdila viac ako 700 000 kilometrov. Zďaleka pritom neplánuje skončiť, informuje portál Teslarati.

Dnes jazdí lepšie ako keď bola nová

To sú slová jej majiteľa, ktorý tým reaguje na príkladnú starostlivosť automobilky, ktorá pravidelne doručuje OTA aktualizácie do vozidla. Vďaka tomu je vozidlo lepšie než v dobe, kedy bolo kúpené. Len ťažko by si našiel vozidlo inej značky, o ktorom by si to mohol povedať. Počas tohto úctyhodného cyklu sa však Tesla nevyhla niekoľkým opravám, pričom tie najväčšie spočívali v dvoch výmenách batérií. V oboch prípadoch sa však jednalo o konštrukčné vady a boli hradené servisom v rámci 8 ročnej záruky. Všetky opravy, výmeny a výdavky si môžeš pozrieť aj na tomto odkaze, kde ich majiteľ dal do prehľadnej tabuľky.

 Tesla po vyše 700 000 km
Screenshot

Ako môžeš vidieť, celkové výdavky predstavujú viac ako 27 tisíc dolárov, pričom takmer 13 000 stála len pravidelná údržba vozidla. Zvyšná suma putovala na generálne opravy a na ďalšie servisné úkony. Celkové náklady, vrátane ceny za nabíjanie predstavujú 74 404 dolárov, čo je viac ako 66 000 €. To je takmer cena novej Tesly, no treba vziať do úvahy, že sa jedná o prémiové vozidlo. Po prepočítaní to však vychádza len za necelých 11 centov za kilometer jazdy, čo je zhruba 11 € na 100 kilometrov.

Vzhľadom na výkon, komfort a použité technológie ide o veľmi dobré sumu, ktorá je len ťažko dosiahnuteľná s podobne vybavenými vozidlami, ktoré sú poháňané bežnými palivami. V danej tabuľke si môžeš porovnať aj výdavky s inými značkami, ktoré aj s menším nájazdom už teraz presahujú výdavky na Teslu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP