Pri sledovaní videí na YouTube si určite všímaš aj rozlíšenie, v ktorom sa video prehráva. V dnešnom svete už väčšina zariadení od monitorov až po smartfóny pracuje s rozlíšením aspoň 1080p (Full HD) a kvalitnejšie sa tak stávajú aj videá na YouTube. Spoločnosť preto prestala označovať nižšie 720p rozlíšenie ako „vysoké“ (HD). Na tému upozornil portál Wccftech.

720p už neoznačuje ako vysoké rozlíšenie

Rozlíšenie 720p, čiže 1280 x 720 pixelov bolo dlhé roky označované ako HD („high definition“ – „vysoké rozlíšenie“) a líšilo sa tým od nižších „štandardných rozlíšení“ SD (napríklad 360p či 480p).

Časom však nastúpilo rozlíšenie 1080p, teda 1920 x 1080 pixelov alebo jednoducho Full HD, ktoré je dnes už takmer štandardom pri obrazovkách monitorov a smartfónov, odhliadnuc od toho, že bežné sú dnes aj rozlíšenia 1440p (QHD) či 2160p (4K).

Ak však po novom otvoríš video na YouTube a rozklikneš menu s manuálnym výberom rozlíšenia, možnosť 720p už nad sebou nemá známe označenie HD.

Spoločnosť tým chce pravdepodobne poukázať na to, že vďaka neustálemu zvyšovaniu kvality videí a obrazoviek by sa toto rozlíšenie už nemalo radiť medzi „vysoké“, čiže HD.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot / YouTube / wolfgang

Neznamená to však, že rozlíšenie 720p už dnes nikde nenájdeš. Nachádza sa napríklad na obrazovkách starších smartfónov, monitorov či televízorov a pre mnoho ľudí patrí stále medzi tú „vyššiu“ triedu, čo sa rozlíšení týka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom