YouTube, jedna z najpoužívanejších internetových platforiem, vznikla presne pred pätnástimi rokmi, keď si traja bývalí zamestnanci spoločnosti Paypal zaregistrovali adresu YouTube.com a spustili na nej rovnomennú službu.

Nemali vtedy ani tušenie, že práve vytvorili stránku, ktorá bude mať v roku 2020 viac ako dve miliardy používateľov, priemerný denný počet prehratí videí šesť miliárd, a ktorá sa na internete stane druhou najnavštevovanejšou stránkou po Googli.

Práve to, že YouTube po roku od jeho založenia od troch nadšencov, Jaweda Karima, Chada Hurleyho a Stevea Chena, kúpila už vtedy zavedená spoločnosť Google, bolo podľa odborníkov prelomové. „Myslím si, že YouTube urobil tým, čím je, až Google.

Keby Google v roku 2006 nekúpil YouTube, je ľahko možné, že by sme dnes nepoužívali YouTube, ale Google video,“ myslí si český odborník na informačné technológie Jakub Čížek.

Česká televízia pri tejto príležitosti pripomína, že celkom prvé video, ktoré sa na novej službe YouTube pred 15 rokmi objavilo, bolo o chobotoch. „Tak sme tu, priamo pri slonoch. Čo je na nich skvelé, je to, že majú naozaj dlhé choboty. Fakt skvelé!“ hovorí na rozmazanom amatérskom videu z návštevy zoologickej záhrady jeden zo zakladateľov YouTube, Jawed Karim.

Youtube si ale počas svojho fungovania za 15 rokov prešiel naozaj kadečím, pozri sa teda na tie najväčšie zaujímavosti z tejto platformy:

Hudobné video „Gangnam Style“ rozbilo počítalo zhliadnutí na YouTube, keď prekonalo hranicu 1 miliardy videní, neskôr bola táto funkcia YouTubom opravená
Video s najväčším počtom „Nepáči sa mi to“ je počin samotného YouTubu s názvom YouTube Rewind 2018, ktorý má cez 17 miliónov dislike-ov
Každú minútu je na YouTube nahraných zhruba 100 hodín video obsahu a YouTube má v súčasnosti podporu viac ako 70 rôznych jazykov, čím pokrýva asi 95 % používateľov internetu

Youtube/Screenshot

YouTube poskytuje voľné priestory tvorcom po celom svete, ktorí majú aspoň 10 000 odberateľov na kanáli.
YouTube je druhým najväčším vyhľadávacím nástrojom, hneď po Google. Prekonal tak aj Bing či Yahoo! dokopy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom