Google sa vzhľadom k pandémii koronavírusu prispôsobil situácii a nechal mnohých svojich zamestnancov pracovať z pohodlia domova. Kontrolu videí na YouTube a dodržiavanie pravidiel tak vo väčšej miere prevzali do svojich rúk algoritmy, ktoré miesto ľudí začali rozhodovať o tom, či videá porušujú alebo neporušujú stanovené podmienky. O detailoch informoval YouTube na svojom blogu.

Spoločnosť sa v začiatkoch pandémie koronavírusu musel rozhodnúť, komu zverí do rúk spravovanie a kontrolu videí na YouTube. Jednou z možností bolo ponechať kontrolu nad obsahom najmä zamestnancom, ktorí dohliadajú na dodržiavanie komunitných pravidiel.

Týmto spôsobom by však bolo z platformy stiahnutých menej videí porušujúcich podmienky a naopak by sa mohli ďalej šíriť videá s nevhodným obsahom. Google sa však rozhodol ponechať kontrolu prevažne umelej inteligencii a softvéru. Kvôli tomu však mohli v uplynulých mesiacoch z YouTube zmiznúť aj videá, ktoré pravidlá komunity neporušovali.

Medzi odstránenými videami sa okrem videí porušujúcich pravidlá ocitli aj také, ktoré by pracovníci spoločnosti neodstránili. Pri pohľade na štvrťročné štatistiky je teda vidieť, že práve algoritmy Googlu môžu za to, že z YouTube bolo odstránených v rovnakom období ešte viac videí ako pred rokom.

Najviac videí na YouTube odstraňujú algoritmy

V prípade citlivých politických videí a násilných videí však boli znížené podmienky pre odstránenie, aby sa zaistilo, že sa na platforme minimalizuje počet urážlivých, kontroverzných, konšpirátorských videí a záberov znázorňujúcich násilie. Pokiaľ ale boli odstránené aj videá tvorcov, ktoré neboli v rozpore s pravidlami, YouTuberi majú možnosť sa na Google obrátiť a ten vybrané videá opätovne zverejní.

„YouTube komunita zohráva veľmi dôležitú úlohu pri nahlasovaní videí, ktoré porušujú naše pravidlá pre komunitu. Akýkoľvek prihlásený používateľ môže nahlásiť video – pod videom stačí kliknúť na tri bodky a zobrazí sa možnosť „Nahlásiť“.

Vyškolené tímy hodnotia videá 24 hodín 7 dní v týždni. Pokiaľ video porušuje naše pravidlá, je z videoplatformy YouTube odstránené, pokiaľ je to nutné, video je možné obmedziť pre publikum podľa veku,“ vyjadrila sa pre redakciu FonTech.sk agentúra zastupujúca Google na Slovensku.

Množstvo takýchto obnovených videí sa v druhom štvrťroku zvýšilo až na 49,3 %, čo predstavuje zhruba 161 000 videí. Ešte v 1. štvrťroku bolo obnovených len 25 % takýchto videí. Platforma však zverejnila iba detailné štatistiky pre TOP 30 krajín po svete a konkrétne čísla, ktoré by hovorili o množstve a typoch odstránených videí len vrámci Slovenska, nie sú dostupné.

Celkovo tak bolo v 2. štvrťroku vymazaných až 11,4 milióna videí, pričom 95 % zo všetkých detekovali a odstránili algoritmy. Detailné štatistiky poskytla našej redakcii FonTech.sk agentúra zastupujúca spoločnosť Google na Slovensku. Podľa našich informácií Google odstránil za uplynulé obdobie aj 2 milióny kanálov, spolu so všetkými videami, ktoré sa na nich nachádzali.

Najčastejšie boli medzi odstránenými videami tie, ktoré zobrazovali nahotu a ohrozovali bezpečnosť detí alebo išlo o spam. Z rovnakých dôvodov boli najčastejšie odstraňované aj kanály na YouTube.

V prípade komentárov potom Google odstránil2 miliardy príspevkov, pričom 99,2 % z nich bolo automaticky označených kvôli porušovaniu pravidiel. Až 52,8 % všetkých komentárov boli spamy, pritom zvyšných 30,8 % bolo urážlivých a v prípade 9,2 % ostatných vymazaných komentárov išlo o porušenie pravidiel o bezpečnosti mladistvých.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom