Obľúbená čínska spoločnosť včera predstavila novú vlajkovú loď Xiaomi Mi 11. Vedľa telefónu sa dočkáme aj novej verzie nadstavby operačného systému Android s označením MIUI 12.5, na novinky upozornil portál Gizchina.

Okrem na prvý pohľad zjavných zmien Xiaomi podniklo hneď niekoľko optimalizačných krokov na pozadí systému. Vďaka osobitému optimalizovaniu každej aplikácie na pozadí, spotreba pamäte sa v priemere dokáže znížiť až o 35 %, čo sa podpísalo aj na celkovej spotrebe energie, kedy MIUI 12.5 dokáže ušetriť až 25 % spotreby batérie. Toto sú už zmeny, ktoré spozoruješ na prvý pohľad.

Prekopané animácie

MIUI 12.5 prináša novú technológiu, skrývajúcu sa za systémovými animáciami. Vďaka novej softvérovej architektúre dostávajú gestá väčší priestor v systéme, vďaka čomu reagujú s väčšou presnosťou a promptnosťou. Podľa Xiaomi, vykresľovanie animácií postavených na novej architektúre je 20-násobne rýchlejšie.

www.home.miui.com

Prehĺbenie kolaborácie smartfónov s laptopmi

Podobne ako ostatné spoločnosti, aj Xiaomi siahne po tradičných formách spolupráce. Notifikácie si budeš môcť prečítať aj na laptope, kopírovať text na telefóne a prilepiť ho na veľkú obrazovku alebo urobiť snímku obrazovky a konzumovať ju na ktoromkoľvek zariadení z dvojice.

Nové tapety

Aktualizácia operačného systému prináša aj nové „živé“ pozadie, pričom pôjde o snímku úplného vrcholu Siguniang Mountain v Sichuane. Scéna sa pritom mení v reálnom čase počas 24 hodín. Do zbierky sa pridajú aj snímky z Grécka (Shipwreck Bay) a Talianska (Blade’s Edge) a mnohé ďalšie už v priebehu budúceho roka.

www.home.miui.com

Exkluzívne zvuky notifikácií

Nový systém predstaví aj predtým nevídanú paletu zvukov systému s dôrazom na upozornenia. Systém prinesie 120 nových zvukov rozdelených do štyroch globálnych oblastí – dažďový prales v Južnej Amerike, Austrália, Východoafrické pasienky a Severný polárny kruh.

Vylepšené Poznámky

Zlepšenia sa dočká najmä spôsob tvorby procesných máp. Optimalizačnou kúrou si prešla aj funkcia graffity, kedy k primárnemu prekopaniu fungovania dôjde v prípade maľovania prstami. Zároveň pribudne možnosť priameho extrahovania textov, odkazov, obrázkov, článkov a nápadov do osobitých poznámok.

www.home.miui.com

Nový spôsob interakcie so zariadením

Čínska spoločnosť sa sústredí aj na spôsob interakcie s displejom. Tvrdí, že chce zmeniť spôsob, akým spolupracujeme so zariadením. Hlavný prím tak majú zohrávať jemné vibrácie a prirodzená dotyková odozva, kedy sa myslí najmä na zrakovo postihnutých konzumentov. Funkcionalita bude dostupná 30. decembra.

Ochrana súkromia

Xiaomi tvrdí, že MIUI 12.5 bude prvým Android zariadením, ktoré sprístupní „sandboxový mechanizmus“. Ten je postavený na myšlienke, že ak aplikácia potrebuje zbierať citlivé informácie, bude vyžadovať od používateľa dodatočné povolenia, kedy primárnu úlohu zohráva aj podpora v prehliadačoch.

Kontrolovať sa bude každá jedna prehliadaná stránka. Dôraz sa však klásť aj na kontrolu všetkých aplikácii bez výnimiek, kedy ochrana súkromia používateľa je v každom smere na prvom mieste. Nižšie prinášame zoznam doteraz potvrdených zariadení, ktoré túto aktualizáciu obdržia.

  • Xiaomi Mi 10, Mi 10 Pro, Mi 10 Ultra, Mi 10 Youth Edition
  • Xiaomi Mi 9 a Mi 9 SE
  • Xiaomi Mi CC9e a Mi CC9 Pro
  • Redmi K30, K30 5G, K30 Pro 5G, K30i 5Gv,K30S Ultra a K30 Ultra
  • Redmi K20 / K20 Pro
  • Redmi 10X 5G a Redmi 10X Pro 5G
  • Redmi Note 9 5G
  • Redmi Note 7 a Note 7 Pro

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom