Nič netrvá večne. Rovnako to platí aj v prípade pomerne nízkej ceny Xiaomi smartfónov. CEO Lei Jun tvrdí, že ich ceny čoskoro porastú.

Xiaomi v posledných rokoch dostala na vrchol reputácia výborného pomeru ceny a výkonu. V tomto smere však občas bolo upustené aj od kvality, nakoľko sa výrobca snažil udržať náklady čo najnižšie. Už minulý rok sa objavili špekulácie, že ceny smartfónov od Xiaomi zdražia, no spoločnosť všetky dohady poprela a utvrdila fanúšikov, že ceny neporastú a gigant dodrží svoju 5 % maržu.

Aktuálne začína najnovší vlajkový model Mi 9 v domovskej Číne na hranici 2 999 juanov, čo v prepočte činí približne 395 €. Predchádzajúci model Xiaomi Mi 8 začínal na sume 2 699 juanov, čiže 355 €. Môžeme si tak všimnúť, že ceny neprekročili sumu 3000 juanov (395 €). Smartfóny Redmi série pritom začínali pod cenovkou 2000 juanov (264 €), podobne ako model Mi 9 SE. Aj vďaka tomu si Xiaomi už skôr vyslúžilo reputáciu výrobcu lacných smartfónov.

Oficiálne ceny porastú

Podľa správ z portálu Tech Node sa však zdá, že situácia ohľadom nízkych cien sa tentoraz zmení. Začiatkom všetkého bolo oddelenie Redmi série od Xiaomi, čím opäť začali prúdiť svetom špekulácie, že ceny smartfónov čínskeho giganta porastú. Tentoraz však špekulácie potvrdil samotný generálny manažér slovami:

„V skutočnosti sa chceme zbaviť reputácie, že naše telefóny stáli menej ako 2 000 juanov. Chceme investovať viac a vyrábať lepšie produkty. Interne som povedal, že to môže byť naposledy, keď bude naša cena vlajkovej lode pod hranicou 3000 juanov. V budúcnosti by mohli byť naše smartfóny drahšie – nie o veľa, ale o niečo drahšie.“

Ako bolo spomenuté, po oddelení Redmi série sa chcel gigant zamerať na vlajkové lode a samozrejme, chce investovať aj do vyššej kvality produktov. Nesmieme zabudnúť, že aj spomínaná 5 % marža bude minulosťou. Xiaomi totižto potrebuje vygenerovať profit potrebný na to, aby zaplatil svojich investorov a mohol financovať potrebný vývoj nových smartfónov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom