Len pred pár týždňami sme boli svedkami predstavenia nových vlajkových lodí čínskeho giganta Xiaomi Mi 10 a Mi 10 Pro, ktoré prišli na trh s vylepšeným dizajnom a špičkovou výbavou. Spoločnosť TechInsights teraz najnovšie pri rozoberaní modelu Mi 10 analyzovala aj náklady na jednotlivé komponenty, ktoré tvoria výrobnú cenu smartfónu. O téme informoval portál Gizmochina.

Náklady na výrobu neprekročili hranicu 400 €

Experti z TechInsights sa tentokrát bližšie pozreli na najvyšší variant nového Xiaomi Mi 10, ktorý disponuje 12 GB pamäte RAM v kombinácii s 256 GB úložného priestoru, pričom tento model má cenovku 4 699 juanov (cca 617 €). Analýza jednotlivých komponentov viedla k odhadu, že výrobná cena tohto modelu je dokopy približne 395 €, a čínsky gigant tak na predaji svojej aktuálnej vlajkovej lode zarobí len niečo cez 220 €, čo oproti iným výrobcom rozhodne nie je veľká suma.

Podľa zistení odborníkov z TechInsights totiž napríklad iPhone 11 Pro Max v najvyššej konfigurácii s 512 GB pamäťou, ktorý sa u nás predáva za 1 669 €, stojí na výrobu len okolo 440 €. Xiaomi Mi 10 je tak stále pomerne lacný smartfón, čo je vidieť najmä pri porovnaní výrobnej ceny s inými vlajkovými loďami.

Nenechaj si ujsť
Xiaomi predstavilo ďalšiu generáciu herných smartfónov. Majú úžasné ceny, dva nabíjacie porty a brutálne rýchle nabíjanie

Dôležitý je však fakt, že náklady na výrobu nie sú jediným výdavkom pri výrobe smartfónu. CEO samotnej spoločnosti, Lei Jun, to objasnil ešte v roku 2012, keď zverejnil ďalšie kľúčové faktory, ktoré určujú skutočné náklady na výrobu smartfónu.

Medzi ne patria okrem obstarania komponentov aj dane, výrobné straty, spracovanie, poplatky za patenty, náklady na výskum a vývoj či náklady spojené s predajom a prevádzkou spoločnosti. Výrobné náklady tak stále nie sú konečným číslom, ktoré predstavuje celkovú cenu produkcie smartfónu pre výrobcu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú