Spoločnosť Xiaomi sa tlačí do popredia výrobcov smartfónov nie len v globále, kde prekonala už aj Apple, ale aj v krajinách Vyšehradskej štvorky (V4). Ukazuje to nová analýza agentúry IDC, podľa ktorej čínsky gigant prekonal už aj Samsung.

Prebiehajúca pandémia koronavírusu má vplyv na predaje smartfónov aj u nás. Napriek tomu, že oproti druhému kvartálu vzrástol odbyt smartfónov v krajinách V4 takmer o štvrtinu, bolo dodaných 3,619 milióna smartfónov, čo predstavuje medziročný pokles o 7,3 %.

Xiaomi je kráľom V4, Slováci ostávajú verní Samsungu

Lídrom trhu sa s podielom 28,9 % už druhý kvartál stalo čínske Xiaomi, ktoré kraľuje v Česku a Poľsku, zatiaľ čo Slováci a Maďari najviac obľubujú kórejský Samsung. Ten v celej V4 obsadil druhé miesto s podielom 25,2 %.

Tretia priečka patrí Huawei, ktorému však kvôli americkým sankciám a absencii Google služieb výrazne poklesli predaje najmä v Poľsku a na Slovensku. V rámci regiónu zaznamenal čínsky výrobca pokles trhového podielu z 26,1 % v prvom kvartáli na 17,4 % v tom treťom.

Štvrté miesto patrí americkému Apple, ktorý s podielom 11,4 % stúpol najmä vďaka veľkému úspechu minuloročných modelov iPhone 11. Tie sa na celkových predajoch smartfónov značky v treťom kvartáli podieľali viac ako z polovice.

Podpora 5G nie je prioritou

Zaujímavý je tiež fakt, že napriek veľkému nástupu 5G sa nová generácia mobilných sietí zatiaľ nezdá byť pre zákazníkov krajín V4 príliš dôležitá. Zo všetkých predaných smartfónov v treťom kvartáli bolo vybavených 5G modemom len mizivých 3,4 %.

Analytici však očakávajú, že ich podiel na trhu v štvrtom kvartáli tohto roka porastie najmä vďaka poklesu cien modelov, ktoré 5G podporujú.

Na Slovensku spustili 5G sieť už operátori O2 a 4ka a pred pár dňami sa k nim pridal aj Telekom, ktorý predstavil zatiaľ najväčšiu 5G sieť na Slovensku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP