Konzolový svet už dávno nefunguje len na systéme vloženia disku do mechaniky a okamžitom hraní. Už od čias PS3 a Xboxu 360 disponujú konzoly vlastným operačným systémom, ktorý v prípade konzoly Xbox Series X bude zaberať takmer pätinu pevného disku, informuje IGN.

Microsoft bude v prípade Xboxu Series X osádzať konzoly 1 TB SSD diskom, zatiaľ čo lacnejší model Xbox Series S len 512 GB verziou. Podľa najnovších informácií si v prípade silnejšieho modelu operačný systém odhryzne z disku až 198 GB len pre svoje potreby. Či rovnakú veľkosť si dedikuje aj slabší z dvojice, potvrdiť nevieme.

V konečnom dôsledku tak majiteľom Series X ostane na ukladanie hier a ich aktualizácií 802 GB. Veľkosť jednotlivých hier Microsoftu si tak môžeme odvodiť od potvrdených titulov PS5, kedy bude Marvel’s Spider-Man: Miles Morales potrebovať 50 GB a Demon´s Souls 66 GB.

Xbox má vlastné riešenie zväčšenia pamäte, Sony nie…

V prípade Xboxu Series S tak majú byť hry o 30 % menšie ako u silnejšieho súrodenca. Jedným z riešení navyšovania miesta môže byť drahá 1 TB pamäťová karta Seagate s konečnou veľkosťou čítajúcou 920 GB. Tá sa u nás na Alze predáva za takmer 256 €.

Ekonomickejším riešením ako v prípade Xboxu, tak aj pri PS5, je externý pevný disk, ktorý však bude podstatne pomalší ako vlastné riešenie, čo môže viesť k zníženiu výkonu a pružnosti pohybu v rámci operačného systému.

PS5 na druhej strane dostane 825 GB interného úložiska bez žiadneho dedikovaného riešenia rozšíriteľnosti. Nie je potvrdené, či je táto čiastka už okresaná o operačný systém, no ak pracujeme s predpokladom, že tomu tak nie je, môžu používatelia prísť o ďalšie drahocenné miesto.

Po nainštalovaní vyššie spomínaných titulov sprevádzajúcich uvedenie konzoly na trh a ukrojení veľkosti operačného systému o možnú čiastku ako v prípade Xboxu, môžu majitelia PS5 už prvý deň stratiť takmer polovicu miesta.

Nealokovaných 511 GB sa tak zníži ešte radikálnejšie v prípade, že majitelia zvolia Ultimate verziu Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, čo bude jediným spôsobom, ako si zahrať vylepšenú verziu Spider-Mana z PS4. V prípade inštalácie tohto 105 GB titulu tak ostanú majitelia PS5 s voľnými 456 GB už v deň zakúpenia konzoly.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom