Sony konečne prezradilo najpodstatnejšie informácie týkajúce sa PS5. Prezentácia neukázala len predstavenú štartovaciu ponuku titulov, ale aj niekoľko nečakaných noviniek, ktoré vyrazili dych.

Aj keď terajšia prezentácia bola podstatne kratšia ako tá júlová, Sony pokračovalo v zabehnutej štruktúre a rozdelila ju na dve časti. Prvá z nich sa venovala ohláseným ale aj úplne novým hrám, zatiaľ čo koniec sa sústredil na priblíženie samotnej dvojice konzol, ich cenoviek a dátumu vydania.

Prezentácia začala predstavením, v kuloároch internetu diskutovaného, no nikdy nepotvrdeného pokračovania série Final Fantasy. Už šestnásty regulárny diel nás zavedie do nového herného sveta, ktorý sa podľa ukážky vráti ku koreňom série skrz kryštály a stredoveku podobné zasadenie sveta. Final Fantasy XVI vyjde exkluzívne pre PS5 a PC.

Pokračovalo sa ukážkou už oznámeného pokračovania Spider-Mana, ktorý priblížil príbehovú linku Milesa Moralesa prostredníctvom hrateľnej sekvencie vianočného Harlemu pod útokom gangsterov. Ukážka ukázala vylepšený súbojový systém o exkluzívne vlastnosti nového Spider-Mana, vynovenú grafiku a nových záporákov. Marvel’s Spider-Man: Miles Morales vyjde v období Vianoc ešte tento rok.

Marveláckeho superhrdinu vystriedalo očakávané RPG z Rockfordu. O titule zo sveta Harryho Pottera sa šuškalo už niekoľko mesiacov, no k oficiálnemu odhaleniu došlo až teraz. Titul Hogwarts Legacy podľa ukážky vyzerá naozaj vynikajúco a dočkáme sa ho niekedy v priebehu budúceho roka.

Event venoval niekoľko minút aj Call of Duty: Black Ops Cold War. Raven Software na prezentácii odhalilo prvú misiu, zasadenú do roku 1981. Nové Call of Duty sa objaví na PS5 už koncom tohto roka, no autori zároveň ohlásili Alpha prístup k hre viacerých hráčov práve pre tento diel. Mimochodom, multiplayer bude zadarmo od 18. do 20. septembra.

Vojenskú akciu nasledovala pomerne chaotická ukážka na ôsmy Resident Evil s podtitulom Village. Ukážka naprieč svojou minutážou striedala umelecké štýly v závislosti od hororovej alebo príbehovej sekvencie. Hra vyjde budúci rok.

Hororovú atmosféru odľahčilo multiplayerové šialenstvo menom Deathloop. Ukážka odhalila neutíchajúcu hrateľnosť a rozličné hrateľné charaktery líšiace štýlom hrania. Hra vyjde v druhom kvartáli 2021 podobne ako Final Fatasy XVI, len pre PS5 a PC.

Pripomenul sa aj piaty Devil May Cry. Hra dostane špeciálnu edíciu, ktorá po vzore predchádzajúcich dielov prinesie novú hrateľnú postavu. Tou bude samotný brat hlavného hrdinu, Vergil, ktorý do hry prinesie ďalší aspekt hrateľnosti. Devil May Cry 5: Special Edition vyjde digitálne spolu s PS5.

Hráči sa na novom PlayStatione dočkajú aj nového dielu série Oddworld. Autori prisľubujú, že Oddworld Soulstorm bude ešte podstatnejšie zameraný na príbeh Abea, ktorý bude omnoho brutálnejší ako kedykoľvek predtým.

V rýchlom zábere sa mihol aj hororový titul Five Nights at Freddy’s s podtitulom Security Breach. Video neukázalo takmer nič, a tak od autorov očakávame priblíženie titulu v nasledujúcich dňoch.

Nechýbala ani ohlásená prerábka legendy Demon’s Souls z roku 2009. Vynovenú verziu má na starosti etablované štúdio Bluepoint Games, známe kvalitnými prerábkami starších hier, ako napríklad Shadow of the Colossus. Podľa ukážky sa podobnej opatery dočká aj prvá hra Souls série, ktoré využije potenciál PS5 do posledného percenta.

Ešte pred ohlásením PlayStation Plus Collection, čiže benefitov pre PS5, sme sa dočkali krátkeho oznámenia Fortnite aj pre PS5. Ten bude dostupný už pri vydaní konzoly.

PlayStation Plus Collection bude benefit predplatiteľov PS Plus, kedy už pri vydaní PS5 získaš prístup k týmto PS4 exlkuzívnym titulom:

 • God of War
 • The Last of Us: Remastered
 • Uncharted 4: A Thief’s End
 • Battlefield 1
 • Monster Hunter World
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV
 • The Last Guardian
 • Ratchet and Clank
 • Infamous: Second Son
 • Days Gone
 • Bloodborne
 • Detroit: Become Human
 • Batman Arkham Knight
 • Mortal Kombat X
 • Persona 5
 • Until Dawn
 • Resident Evil: Biohazard
PS5 sa bude predávať za 399 € alebo 499 € – príde k nám 19. novembra

V závere sme sa dočkali dvoch obrovských oznámení, vďaka ktorým nejeden z nás túto konferenciu sledoval. Sony končene zdvihlo rúško tajomna z cenoviek a predstavil to, o čom sa šuškalo už niekoľko mesiacov.

PlayStation

Digitálna verzia PS5 sa bude predávať za 399 €, zatiaľ čo klasická s mechanikou za 499 €. Pripomíname, že obe konzoly sú si špecifikáciami rovnaké a jediný rozdiel medzi nimi je tak chýbajúca Blu-ray mechanika.

PS5 vyjde najprv 12. novembra v USA, Japonsku, Mexiku, Austrálii, na Novom Zélande a Južnej Kórey a týždeň neskôr, čiže 19. novembra, na celom svete.

Ešte pred ukončením prezentácie sme sa dočkali malovravného oznámenia. Santa Monica Studio predstavila krátkym teaserom pokračovanie God of War.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom