Microsoft má na svojom konte množstvo verzií operačného systému Windows. Medzi tie najpopulárnejšie patrilo hlavne XP-čko, ktoré bolo používané dlhé roky. Ukončenie podpory pre túto verziu tak musela spoločnosť niekoľkokrát odložiť, no nakoniec ju jej osud dostihol. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Pred 10 rokmi Microsoft oficiálne odhalil Windows Vistu. Tá bola vylepšenou náhradou za vtedy 5 rokov starý Windows XP. S touto verziou sa však gigant príliš nechválil, nakoľko išlo o pomerne nevydarenú verziu. Obsahovala mnoho chýb a niektoré funkcie neboli dotiahnuté do konca. Kvôli enormným nedostatkom tak Vista bežala pomaly aj na výkonnom hardvéri.

zdroj fotografie: Microsoft

Nenechaj si ujsť
Video: Tento iPhone 7 rozbehol legendárny Windows XP

Medzi najvýraznejšie vylepšenia ale patrilo nové používateľské prostredie Aero či správa používateľských účtov. Éra tohto nie príliš vydareného operačného systému sa však pomaly končí. Microsoft zastavil aktualizácie pre Vistu ešte v roku 2012, no do dnešného dňa bolo vydaných niekoľko dôležitých bezpečnostných záplat. O mesiac však bude všetko inak. Aktualizácie budú zastavené nielen pre Vistu, ale aj pre Windows Security Essentials. Už v dnešných dňoch tak dostávajú používatelia upozornenia o ukončení podpory.

zdroj fotografie: MSPoweruser

Jediným riešením, ako získať bezpečnejší systém, je aktualizovať svoje zariadenie na nový Windows 10. Prechod zo starej Visty na 10-ku však nie je bezproblémový. Microsoft sa spojil so spoločnosťou LapLink a ponúka 50 % zľavu na softvér, ktorý zabezpečí prenos dát z jednej verzie do druhej. Vistu však celkom určite nečaká podobný osud ako verziu XP. Tá je ešte stále používaná mnohými firmami, ktoré si platia za bezpečnostné záplaty od Microsoftu. Aj po ukončení podpory tak staručké XP-čko stále žije, no osud Visty je definitívne spečatený.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
33%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
67%
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách. Kontakt: [email protected]