Microsoft používateľom operačného systému Windows 10 už čoskoro konečne sprístupní novú funkciu, na ktorej dlho pracoval. Ako ti uľahčí prácu so systémom?

Hovoríme o Timeline, teda Časovej osi, ktorá sa objavila už aj v Insider verzii aktualizácie Fall Creators Update. Novinka ale ešte potrebovala doladiť a opäť sa teda objavila vo vydaní Windows 10 Insider Preview Build 17063.

Venuje sa minulosti

Časová os poteší najmä tých, ktorí často zabúdajú na to, s akým softvérom alebo súbormi pracovali. Jedná sa o upgrade súčasného Zobrazenia úloh, ktoré ponúka iba prehľad spustených programov a pracovných plôch. Po novom už ale v tomto režime budú zobrazené všetky aktivity používateľa, či už išlo o prezeranie nejakej webovej stránky, prácu s dokumentom, článkom, playlistom, alebo iný úkon.

Nenechaj si ujsť
Rozpoznávanie tváre vo Windows 10 sa dá oklamať vytlačenou fotkou. Je v tom ale jeden háčik

Pokiaľ teda napríklad omylom zatvoríš nejaký dokument a nebudeš si vedieť spomenúť, kde bol uložený – stačí otvoriť Časovú os a v nej ostanú všetky aktivity zachované. Ide teda o niečo na štýl dobre známych Naposledy otvorených súborov, ibaže v oveľa modernejšom podaní. Chýbať nebude ani posuvník a vyhľadávanie, vďaka čomu nájdeš konkrétnu aktivitu podľa názvu alebo dátumu ešte jednoduchšie.

Výborný prehľad v aktivitách

K dispozícii potom bude aj zobrazenie všetkých aktivít z celého dňa, a to aj s rozdelením po hodinách. Vývojári však ešte musia na svojich aplikáciach tvrdo pracovať, aby Časovú os plnohodnotne podporovali a dokázali ju využiť naozaj naplno. V aktuálnom vydaní pre insiderov je možné vyskúšať napríklad aktivity z webového prehliadača Edge či kancelárskeho balíka Office (Word, Excel, PowerPoint a OneNote).

Microsoft myslel aj na používateľov, ktorí v jednom zariadení používajú viacero Microsoft účtov – osobný, pracovný, alebo školský. V nastaveniach preto umožní vybrať, z akých účtov sa majú aktivity zobrazovať. Zaznamenávanie aktivít bude, samozrejme, možné aj vypnúť alebo všetky aktivity vymazať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú