Microsoft používateľom operačného systému Windows 10 už čoskoro konečne sprístupní novú funkciu, na ktorej dlho pracoval. Ako ti uľahčí prácu so systémom?

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Hovoríme o Timeline, teda Časovej osi, ktorá sa objavila už aj v Insider verzii aktualizácie Fall Creators Update. Novinka ale ešte potrebovala doladiť a opäť sa teda objavila vo vydaní Windows 10 Insider Preview Build 17063.

Venuje sa minulosti

Časová os poteší najmä tých, ktorí často zabúdajú na to, s akým softvérom alebo súbormi pracovali. Jedná sa o upgrade súčasného Zobrazenia úloh, ktoré ponúka iba prehľad spustených programov a pracovných plôch. Po novom už ale v tomto režime budú zobrazené všetky aktivity používateľa, či už išlo o prezeranie nejakej webovej stránky, prácu s dokumentom, článkom, playlistom, alebo iný úkon.

Nenechaj si ujsť
Rozpoznávanie tváre vo Windows 10 sa dá oklamať vytlačenou fotkou. Je v tom ale jeden háčik

Pokiaľ teda napríklad omylom zatvoríš nejaký dokument a nebudeš si vedieť spomenúť, kde bol uložený – stačí otvoriť Časovú os a v nej ostanú všetky aktivity zachované. Ide teda o niečo na štýl dobre známych Naposledy otvorených súborov, ibaže v oveľa modernejšom podaní. Chýbať nebude ani posuvník a vyhľadávanie, vďaka čomu nájdeš konkrétnu aktivitu podľa názvu alebo dátumu ešte jednoduchšie.

Výborný prehľad v aktivitách

K dispozícii potom bude aj zobrazenie všetkých aktivít z celého dňa, a to aj s rozdelením po hodinách. Vývojári však ešte musia na svojich aplikáciach tvrdo pracovať, aby Časovú os plnohodnotne podporovali a dokázali ju využiť naozaj naplno. V aktuálnom vydaní pre insiderov je možné vyskúšať napríklad aktivity z webového prehliadača Edge či kancelárskeho balíka Office (Word, Excel, PowerPoint a OneNote).

Microsoft myslel aj na používateľov, ktorí v jednom zariadení používajú viacero Microsoft účtov – osobný, pracovný, alebo školský. V nastaveniach preto umožní vybrať, z akých účtov sa majú aktivity zobrazovať. Zaznamenávanie aktivít bude, samozrejme, možné aj vypnúť alebo všetky aktivity vymazať.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
29%
Páči sa mi to
14%
Chcem to
0%
Mám to
14%
Nepáči sa mi to
14%
Neznášam to
29%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
  • Elis Media

    Pár dní dozadu som aktualizoval Windows 10 na creators update. Po aktualizácií mi zmizli aplikácie vrátane obchodu. Nahlásil som Microsoftu problém kde mi skúsili pomôcť aj vzdialeným ovládaním. Neprišli na nič. Neskôr som zistil že vôbec nie som sám s týmto problémom. Takže, pozor na tú aktualizáciu.