Zoznam noviniek, ktoré Microsoft do systému Windows 1  priniesol v májovej aktualizácii s označením 2004, sme si už prešli podrobne. Rovnako ako v každej významnej aktualizácii systému však spoločnosť niektoré zastaralé či málo využívané funkcie aj odstraňuje a dnes sa pozrieme práve na tie, ktoré v novom Windowse už nenájdeš. Na tému upozornil portál Thurrott.

Májová aktualizácia Windowsu 10 s kódovým označením 2004 je konečne vonku a prináša množstvo nových funkcií a možností, ktoré uľahčia prácu so systémom. Spolu s nimi však Microsoft pochopiteľne niektoré staršie či nevyužívané funkcie odpisuje či dokonca kompletne vymazáva. Tu je ich podrobný zoznam.

Windows To Go

Azda najznámejšia funkcia, ktorú už v novej verzii Windows 10 nenájdeš, je Windows To Go. Predstavená bola ešte v nepopulárnej „osmičke“ a Microsoft túto funkciu podporoval aktualizáciami až do októbra 2018. Funkcia umožňovala vytvoriť virtuálne prostredie systému a spúšťať ho prostredníctvom USB kľúča na iných zariadeniach.

Aplikácie Messaging a Mobile plans

Microsoft tiež odstraňuje aplikácie Messaging a Mobile plans, z ktorých prvá spomenutá bola takpovediac mŕtva už od konca systému Windows 10 Mobile, zatiaľ čo Mobile plans (Mobilné balíky) umožňovala nastavenie a spravovanie mobilného dátového balíka s podporovaným operátorom.

Niektoré schopnosti Cortany

V májovej aktualizácii síce dostala virtuálna asistentka Cortana aj zopár vylepšení, avšak zároveň prichádza o niektoré schopnosti pre bežných používateľov, ako napríklad prehrávanie hudby či ovládanie smart domácnosti.

Cortana experience

Microsoft

Companion Device Framework a Dynamické disky

Companion Device Framework umožňoval využiť zariadenia typu Microsoft Band spolu s funkciou Windows Hello, avšak Microsoft túto funkciu od májovej aktualizácie prestáva ďalej vyvíjať. To isté platí pre funkciu Dynamické disky, ktorá bude v nasledujúcej verzii nahradená technológiou Storage Spaces. Tá pomôže ochrániť používateľské dáta pri zlyhaní úložnej jednotky.

Microsoft Edge

Americký gigant prestáva vyvíjať aj staršiu generáciu prehliadača Microsoft Edge na báze platformy EdgeHTML, ktorý v budúcej aktualizácii už plne nahradí Edge s jadrom Chromium. Na ten sa svojich používateľov Microsoft snaží nalákať už dlhšiu dobu.

Zobraziť celú galériu (0)
Windows Love/YouTube

WordPad, NotePad a Paint

Je tiež potrebné poznamenať, že na zoznam takzvaných voliteľných aplikácií, ktoré je možné odinštalovať zo systému, sa pridali ďalšie tri nové položky.

Legendárne aplikácie Paint (Skicár), WordPad a NotePad (Poznámkový blok) tak po novom síce nezmiznú, avšak môžeš ich zo systému priamo odinštalovať, píše Windows Latest.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom