Microsoft neustále pracuje na vylepšeniach Windows 10, ktorému pár krát do roka dopraje aj veľké aktualizácie. Tieto balíky dostávajú mnoho nových funkcií a možností, ktoré majú používateľom ešte viac spríjemniť používanie jeho posledného operačného systému. Narozdiel od doterajších veľkých aktualizácií označila spoločnosť túto podľa obdobia, v ktorom sa na Windows 10 dostane.

Už dlhé mesiace používatelia Windowsu 10 čakajú na uvoľnenie významnej aktualizácie, ktorá dostane niekoľko viditeľných zmien a vylepšení. Microsoft sa rozhodol, že tento nový update vypustí už v pondelok 8. mája a postupne sa bude šíriť na počítače. Nedočkavci si však aprílovú aktualizáciu môžu stiahnuť aj skôr, a to priamo zo stránky spoločnosti. Po inštalácii sa stretnú s radou noviniek, ktoré chcú zefektívniť ich prácu v tomto systéme.

V prvom rade je to funkcia časovej osi, ktorá používateľovi poskytne históriu o súboroch, s ktorými v danom počítači pracoval naposledy, kedy s nimi pracoval a na akom zariadení boli otvorené. Rovnako veľkou novinkou je „Focus Assist“, ktorý prináša možnosť spravovať prichádzajúce upozornenia a každý tak počas práce bude prijímať iba tie notifikácie, ktoré si sám vyberie. Vylepšení v tejto veľkej aktualizácií je však viacero a bližší pohľad na nich nájdeš o pár riadkov nižšie.

Časová os je najväčším vylepšením v tomto aktualizačnom balíku. Používateľ môže s jej pomocou zistiť, s akými súbormi, na ktorom zariadení a kedy pracoval za posledných 30 dní.

Táto novinka je tiež prepojená s aplikáciami od Microsoftu. Kto na svojom Androide, alebo iPhone používa prehliadač Microsoft Edge, prezerané stránky sa ukážu aj v novej časovej osi Windowsu 10. To ale platí iba pri prehliadači z dielne tejto spoločnosti.

Celá časová os v podstate najlepšie spolupracuje so softvérom a aplikáciami Microsoftu. Pravdaže, dokáže zobraziť aj históriu napríklad z Google Chrome, no nie je to to pravé „orechové“. Vývojári ale môžu túto novinku ešte časom zdokonaliť.

Nenechaj si ujsť
Legendárny program pre Windows 3.0 z 90-tych rokov sa vracia. Microsoft sprístupnil zdrojový kód

Microsoft v tejto aprílovej aktualizácií ponúka aj funkciu „Focus Assist“, ktorá v podstate umožní používateľovi spravovať notifikácie pomocou mnohých možností.

Menšou novinkou je už ale funkcia „Zdieľanie v okolí“. Tá umožní zdieľať súbory, fotografie a videá s počítačmi s Windowsom 10, ktoré sú po blízku.

Ďalšou zaujímavou funkciou je možnosť zdieľania natočenej obrazovky z prehliadača Edge pre iOS a Android na počítače s Windowsom 10.

 Nenechaj si ujsť
Mobilný Windows 10 máva na rozlúčku. Microsoft udelil na posledné kusy obrovské zľavy

  • Vylepšení sa však dočkal aj samotný Microsoft Edge, ktorý v novej verzii umožňuje stlmiť, alebo pustiť prehrávaný zvuk v záložke webu podobne, ako to dokáže Google Chrome.
  • PDF dokumenty teraz Edge zvládne otvárať aj na celú obrazovku zariadenia.
  • K novým zmenám pribudlo aj ukladanie adresy pri nakupovaní tovaru, aby tá mohla byť nabudúce vyplnená automaticky a rýchlejšie.
  • Novinkou je tiež gramatický nástroj, ktorý môže byť užitočný najmä pre mladších používateľov. Táto funkcia rozdeľuje slová do slabík a zvýrazňuje napríklad podstatné mená.
Aprílová aktulizácia pre Windows 10 so sebou prináša aj funkcie, ktoré sa podobajú na spojenie AirDrop od Apple a Continuity a umožňujú jednoduché zdieľanie súborov a stránok medzi iPhonom a počítačom Mac.

Písanie stylusom teraz bude ešte príjemnejšie. Nový update prináša možnosť písania týmto doplnkom do každého textového poľa, pričom Microsoft tvrdí, že znížil latenciu o ďalších 30 až 50 %.

  • Kombinácia kláves Ctrl+H ale používateľovi umožní diktovať do textového poľa obsah len pomocou hlasu.
  • Zmien sa dočkala aj asistentka Cortana, ktorá pomocou hlasu používateľa zvládne ovládať inteligentné domáce spotrebiče. Táto nová funkcia tak bude skvelo fungovať napríklad so smart termostatmi Ecobee, zariadeniami Nest, či inými „múdrymi“ produktami.

Spoločnosť sa v tejto veľkej aktualizácii zamerala aj na rozšírenú a virtuálnu realitu. Používatelia tak už čoskoro budú môcť napríklad do svojej prezentácie vkladať aj rôzne 3D modely.

Nenechaj si ujsť
Microsoft opäť „exceloval“. Aktualizáciu na Windows 10 pustil aj tam, kde to mal zakázané

Nových funkcií a možností je skutočne mnoho a Microsoft si dal záležať, aby aprílová aktualizácia fanúšikov jeho Windowsu 10 potešila. Pôvodne mali prísť všetky tieto novinky ešte o čosi skôr, no spoločnosť vydanie aktualizácie odložila kvôli problému, ktorý spôsoboval spúšťanie modrej „obrazovky smrti“.

Problém však bol zrejme vyriešený a Windows 10 tak už onedlho privíta hŕbu nových funkcií, vďaka ktorým bude ešte vyspelejším operačným systémom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom