Dvojica vývojárov žaluje Apple. Tvrdia, že Apple má celé roky monopol na predaj a distribúciu aplikácií pre iOS a chcú tým reprezentovať každého, kto niekedy predal aplikáciu v App Store v USA. O téme píše The Verge.

Niet pochýb o tom, že Apple má takmer úplnú kontrolu nad distribúciou a predajom aplikácií pre iOS. Až na niekoľko výnimiek musia všetky aplikácie prejsť cez App Store a všetky musia byť v súlade s pravidlami spoločnosti. Otázkou je, či Apple s týmto právom na kontrolu predstavuje nezákonný monopol.

Vývojári v žalobe tvrdia, že tieto podmienky Applu na kontrolu predaja aplikácií robia z App Store monopol. Podľa vývojárov Apple potláča inovácie, znižuje nákupy aplikácií v systéme iOS a obmedzuje vývoj aplikácií presadzovaním prísnych pravidiel.

Vyjadrujú taktiež nesúhlas s niektorými požiadavkami spoločnosti, ako napríklad ročný poplatok pre vývojárov vo výške 99 USD, strhávanie až 30 % z väčšiny transakcií a pravidlo, že všetky cenovky musia končiť na ,99 centov, píše The Verge.

Vývojári rovnako nesúhlasia s tým, že jediný spôsob na distribúciu aplikácií pre iOS je prostredníctvom App Store. Ak Apple odmietne ich aplikáciu, nemajú kam ísť. Ak by spoločnosť povolila distribúciu aplikácií v iOS aj z iných zdrojov ako App Store, žaloba tvrdí, že by to zvýšilo ich predaj, nakoľko viac kupujúcich by bolo schopných aplikácie nájsť.

Toto však nie je prvýkrát, čo bol Apple obvinený za zneužívanie App Store na vytlačenie konkurencie. Začiatkom tohto roka spoločnosť Spotify podala sťažnosť na Európsky protimonopolný úrad, kde uviedla, že Apple využíva svoje práva a pravidlá v App Store na vytláčanie Spotify, hlavného konkurenta Apple Music, píše CNET.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom