Washingtonská kozmonautická spoločnosť Radian vyzbierala ďalšie milióny na vývoj svojho jedinečného stroja. Ich nový raketoplán má priniesť zásadnú revolúciu letov do vesmíru a dosiahnuť to, o čo sa inžinieri snažili už niekoľko desaťročí, informuje Ars Technica.

Do kozmu na jedinom stupni

Radian úspešne vyzbieral ďalších 27,5 milióna amerických dolárov, čím sa celkové vonkajšie investície do tejto malej firmy vyšplhali na 32 miliónov $. Spoločnosť pritom pozostáva len z 18 zamestnancov na plný úväzok a vznikla v roku 2016.

Ich pripravovaný raketoplán Radian One má lietať do kozmu len pomocou jediného stupňa – metóda, ktorá je známa ako SSTO (Single stage to orbit) a na Zemi je veľmi ťažké ju dosiahnuť, keďže je zemská gravitácia pomerne silná a takýto systém je neefektívny.

Radian

Táto nízka efektivita však zaniká v momente, keď sa jedná o raketoplán, ktorý je možné kompletne opakovane použiť, píše firma na svojej webovej stránke. Stroj tohto malého startupu sa však zásadne líši od legendárneho amerického Raketoplánu.

Jedinečný spôsob štartu

Aktuálny dizajn raketoplánu Radian One má uniesť takmer 2 300 kg a 5 pasažierov. Naspäť na Zem dokáže priniesť približne 4 500 kg a poháňať ho majú tri raketové motory, ktoré si spoločnosť vyvinula sama a údajne dokonca prešli aj prvými testami. Nejedná sa ale o jediný raketoplán, ktorý USA vyvíjajú.

Celý stroj majú poháňať tri takéto motory, z ktorých každý vyvinie ťah 890 kN, pričom majú spaľovať kryogenické palivo – najskôr tak pôjde buď o vodíkové alebo metánové raketové motory. Svojim spôsobom je však Radian One vybavený prvým stupňom v podobe saní s raketovým pohonom.

NASA

Pomocou nich raketoplán vzlietne s plnými nádržami a počiatočnou rýchlosťou pod Mach 1. Motory samotného raketoplánu následne zabezpečia plynulé stúpanie s nízkym preťažením, vďaka čomu chce firma poskytnúť svojim budúcim pasažierom pohodlný let.

Dokonalé lety k vesmírnym staniciam

Riadian sľubuje lety s rôznymi priebehmi misie podľa toho, čo si bude želať zákazník a dĺžka misie sa môže pohybovať od jedného obehu okolo Zeme až po 5-dňovú plavbu. Raketoplány Radian One tiež dokážu, podľa aktuálnych plánov, pristáť na akejkoľvek pristávacej dráhe, ktorej dĺžka dosahuje aspoň 3 050 m.

Po pristátí má Radian One dokázať opäť vzlietnuť už do 48 hodín a stáva sa z neho dokonalý stroj pre zásobovanie vesmírnych staníc či vozenie astronautov a turistov k nim. Medzinárodná vesmírna stanica síce, aspoň podľa plánov, vydrží najmenej do roku 2030, mnohé súkromné spoločnosti však už plánujú vlastné stanice, ktoré majú ponúknuť ako úžasné priestory pre turistov, tak aj laboratóriá pre vedcov.

Moduly Axiom Space na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Zdroj: Axiom Space

Za firmou stoja odborníci, ktorý v minulosti pracovali napríklad v NASA, Aerojet Rocketdyne, Boeingu a nachádza sa medzi nimi dokonca aj trojnásobný astronaut. Od funkčného prototypu je spoločnosť ešte ďaleko a nechce preto sľubovať žiadne konkrétne termíny, Radian One sa však podľa nich dostane do prevádzky ešte pred rokom 2030.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP