Populárny grafický rastrový editor GIMP sa dočkal novej verzie. Hoci nejde o dlho očakávanú verziu 3.0, aktuálne najnovšia verzia 2.10.20 napriek tomu prichádza s opravou množstva chýb a prináša nové vylepšenia.

Portál Phoronix nedávno priniesol informácie, ktoré poukazujú na novú verziu populárneho GIMP.

Novinky a vylepšenia, ktoré GIMP posúvajú bližšie k proprietárnym editorom

Aktuálne vyšla verzia 2.10.20, ktorá opravuje viac než 30 chýb a prináša novinky, ktoré GIMP  približujú viac k profesionálnym editorom ako je napríklad Photoshop. Za azda najzaujímavejšie novinky môžeme spomenúť skupiny nástrojov, ktoré bude možné rozbaliť po nastavení myši na ich ikonky bez potreby kliknutia.

Pribudlo aj nedeštruktívne orezanie, ktoré pracuje s orezaním plátna namiesto skutočných pixelov. Vylepšená bola aj podpora PDS formátu známeho z Photoshopu, ktorá dokáže aktuálne exportovať súbory so 16-bitovými farbami. Rovnako tak pribudli nové ovládacie prvky pre filter Vignette, ktorý vieš ovládať priamo z plátna.

Chýbať nebudú ani úplne nové filtre ako Bloom, Focus Blur, Lens Blur a Variable Blur. Nakoniec spomenieme možnosti prelínania, ktoré sú teraz zabudované do dialógových okien filtrov.

Vylepšenia zaznamenala aj nízko-úrovňová knižnica babl pri využívaní AVX2 inštrukcií, zatiaľ čo GEGL knižnica sa dočkala nového API pre meta-data a rýchlejšej kubickej interpolácie.

Všetky zmeny a vylepšenia sú tak popísane na webe GIMP editora a jeho najnovšiu verziu 2.10.20 je možné sťahovať z tohto odkazu. Aktuálne vývojári pracujú na novej nestabilnej verzii 2.99, ktorá v blízkej budúcnosti povedie až k veľmi očakávanej verzii 3.0.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom