Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) začala skúmať prípady z Južnej Kórey, v ktorej sa až u 91 pacientov vyliečených z ochorenia COVID-19 opäť prejavili testy ako pozitívne, informuje portál TheHill.

Podľa miestnych lekárov až 91 pacientov, ktorí boli klinicky vyliečení z respiračného ochorenia spôsobeného novým koronavírusom, mali po opätovnom testovaní na prítomnosť vírusu v tele pozitívny výsledok.

Riaditeľ juhokórejského Centra ochrany a prevencie proti chorobám, Jeong Eun-kyeong, v tlačovej správe oznámil, že v prípade týchto pacientov sa bude najskôr jednať o reaktiváciu pôvodného vírusu, než o opätovné nakazenie novým, informuje portál Gizmodo.

Pixabay

Podľa nariadení WHO sa môžu pacienti s respiračným ochorením COVID-19 považovať za úplne vyliečených iba v prípade, ak im vyjdú minimálne dva negatívne testy v rozmedzí aspoň 24 hodín. Títo pacienti mali oba štandardné PCR (polymerická reťazová reakcia) testy, ktoré sa robia z výterov z nosa alebo hrdla, negatívne. Ďalší test, prevedený po dlhšom časovom úseku však odhalil prítomnosť koronavírusu v ich tele.

Na rade by teraz malo byť systematické testovanie viacerých klinicky vyliečených pacientov, ktorí by poskytli lepší pohľad, ako sa vírus v tele človeka ďalej správa a ako dlho po vyliečení pacienta zostáva koronavírus v jeho tele stále živý.

Podľa doterajších štúdií je koronavírus v tele pacienta živý po dobu 14 dní od prejavenia prvých príznakov nákazy, ako sú kýchanie a dýchavičnosť. Po dvoch týždňoch od prejavenia symptómov by tak pacient už nemal byť schopný nakaziť nikoho ďalšieho. Ak sa ale potvrdia prípade reaktivácie vírusu u vyliečených pacientov, mohlo by to znamenať problém. V takomto prípade by mohli vyliečení pacienti stále potenciálni prenášači vírusu.

Problémy s koronavírusom by mali nadobro vyriešiť vakcíny, na ktorých vedci po celom svete aktuálne pracujú. V prípade britských vedcov, ktorí už pripravujú testy na dobrovoľníkoch, by však vakcíny mohli byť dostupné najskôr na jeseň tohoto roka, a aj to je stále veľmi optimistický scenár.

Aktuálne je koronavírusom nakazených viac ako 1,7 milióna ľudí po celom svete. O život prišlo na následky vírusu viac ako 100-tisíc ľudí, no uzdravených zatiaľ evidujeme viac ako 382-tisíc. Otázne ale je, u koľkých z nich môže dôjsť k podobnej reaktivácii vírusu, podobne ako u pacientov z Južnej Kórey.

Aktuálne svetové, ale aj domáce štatistiky ku koronavírusu si môžeš pozrieť v našom detailnom článku, ktorý pravidelne aktualizujeme.

V dôsledku pandémie nového koronavírusu, väčšina štátov bojuje s nedostatkom ochranných pomôcok či testov. Výnimkou nie je ani Slovensko, ktoré muselo testy hľadať na zahraničných trhoch a ich dodanie nebolo vôbec isté. Zdá sa, že z tohto pohľadu nás čakajú lepšie časy, testy si totiž budeme môcť vyrobiť aj sami.

Na projekte spolupracuje množstvo odborníkov, vrátane uznávaného biochemika Pavla Čekana. Konkrétne ide o spoločnosti MultiplexDX, BMC SAV, Vedecký park UK, Lambda Life či ProScience Tech, čiže výlučne slovenské firmy a vedecké inštitúcie.

Prvá várka v počte 100-tisíc kusov bude Slovenskej republike odovzdaná vo forme daru. O financovanie sa postará nadácia spoločnosti ESET, ktorá na tieto účely vyčlenila 300-tisíc eur. Podľa informácií, ktoré pre FonTech.sk potvrdil hovorca spoločnosti, sa táto suma môže v prípade potreby ešte navýšiť.

PCR test, pomocou ktorého sa budú testovať potenciálne nakazené osoby, sa skladá z primerov, próbov, pozitívnej kontroly a mastermixu. Okrem mastermixu budú všetky súčasti vyrobené firmou MultiplexDX na Slovensku. Mastermix tvorí DNA-polymeráza, primery, horčík, pufor a dNTP, ktoré sa riedia v sterilnej destilovanej vode. Mastermix sa však bude dovážať z Nemecka. Viac detailov v samostatnom článku.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP