Slovné spojenie „výrez displeja“, alebo taktiež nechválne známy „notch“ poznajú všetci majitelia moderných smartfónov. Tento prvok je pre mnohých odpudzujúcim a iní si ho zasa celkom obľúbili. História výrezu obrazovky je dlhšia ako sa môže zdať a prezrádza, že tento prvok nie je len dizajnovým výstrelkom a ešte tu s nami nejakú chvíľu pobudne.

Pri myšlienke na výrez obrazovky mnohým ihneď napadne Apple a jeho iPhone X. Tento výročný model však nebol prvým smartfónom, ktorý sa na svetlo sveta dostal s takýmto prvkom. V skutočnosti to nebol ani Essential Phone, ktorý je často pokladaný za „otca“ výrezu displeja. Je to však práve tento malý kúsok, ktorý ukrajuje z obrazovky smartfónov a dokázal rozpútať v tomto priemysle veľké šialenstvo. Na vrchu obrazovky si tento prvok adoptovali takmer všetky nové modely, u ktorých však ide často iba o estetické vylepšenie.

Predchodca všetkých výrezov

Prvým smartfónom spomedzi všetkých, ktorý ukázal, že obrazovku je možné natiahnuť aj popri výreze pre predný fotoaparát, bol Sharp Aquos S2. Načasovaním predstavenia tak spoločnosť predbehla aj Essential Phone a na míle tromfla aj Apple. Tieto dva smartfóny však majú výrez takmer identický a slúži iba na uloženie selfie fotoaparátu. Viacerí výrobcovia ale doteraz ukázali, že tento hardvér je možné umiestniť aj na iné miesto ako napríklad do spodného rámika displeja. Ešte skôr, než tak spravilo Xiaomi v modeli Mi MIX, to bol opäť Sharp. Ten ukázal svetu budúcnosť smartfónov už v roku 2014.

Nenechaj si ujsť
Na výrez v displeji staví už aj Google. Uniknuté fotografie potvrdili prítomnosť v Pixel 3 XL

Jeho model Aquos Crystal dostal z troch strán bezrámikový displej a spodná „brada“ hostila selfie fotoaparát. Pri fotografovaní s týmto modelom sa tak používatelia museli zmieriť s neustálym otáčaním smartfónu, inak sa na záberoch s radosťou objavoval ich palec. Táto pozícia predného objektívu jednoducho nebola príliš vhodná. Napriek snahe výrobcu minimalizovať rámiky obrazovky narúšal dojem z bezrámikového dizajnu práve hrubý spodok pod zobrazovacím panelom.

Všetko zmenil Apple so svojim jedinečným výrezom

Svoje o tom vie už aj spomínané Xiaomi. Čínsky gigant vyrukoval s obdobným, no značne vylepšením dizajnom, ktorý vložil už do 3 generácií modelov série Mi MIX. O takmer rok neskôr po predstavení prvého zástupcu tejto línie prišiel Apple s vlastným a skutočne originálnym riešením. Jeho výrez obrazovky totiž v sebe okrem selfie fotoaparátu skrýval ďalších 7 snímačov potrebných pre špičkovú technológiu Face ID. Aj keď iPhone X nepriniesol „notch“ ako prvý, dokázal ho prerobiť podľa svojich potrieb. Od tej doby sa výrezu chytili aj ďalší známi, ale i menší výrobcovia smartfónov s Androidom.

Zobraziť celú galériu (1)
Android Police/YouTube

Konkurencia Applu mohla jednoducho vložiť predný fotoaparát do malého výrezu a zvyšok prednej steny vyriešiť podobne ako Essential Phone. To sa výrobcom zrejme nepáčilo, a tak stavili na vzhľad výročného iPhonu X, ktorého „notch“ sa začal ocitať aj v Android smartfónoch. V nich však plnil iba estetickú funkciu, keďže až do príchodu Xiaomi Mi 8 nebol žiaden z doterajších modelov vybavený 3D skenovaním tváre používateľa.

Budúcnosť smartfónov ukázalo Vivo

V čiernom priestore, ktorý zasahuje do obrazovky, tak väčšina Androidov schovávala len predný fotoaparát, reproduktor pre volania, notifikačnú LED diódu a zopár potrebných senzorov. Zvyšok dizajnu výrezu bola iba obyčajná hra na iPhone X, ktorá ale mnohým „plagiátorom“ vôbec nevyšla. Z toho dôvodu je riešenie od Apple tým najoriginálnejším, ktoré tiež dokázalo ovplyvniť vývoj dizajnu ostatných smartfónov. Budúcnosť týchto zariadení je však skutočne bezrámiková. Ukázal nám to čínsky výrobca Vivo so svojim novým modelom NEX.

Nenechaj si ujsť
Takmer úplne bezrámikový displej, výsuvná predná kamera aj snímač odtlačkov v displeji. Najrevolučnejší smartfón Vivo NEX je tu!

Tento kúsok dostal obrazovku roztiahnutú na takmer celú prednú stenu, z ktorej však zmizla predná kamera. Tú spoločnosť schovala priamo do vrchnej časti konštrukcie, z ktorej sa pomocou mechaniky v prípade potreby vysúva. Čím viac mechanických prvkov smartfón obsahuje, tým väčšie je riziko, že sa niektorý z nich časom poškodí. Aj tieto komponenty totiž majú svoju obmedzenú životnosť a pri neustálom vysúvaní a zasúvaní selfie fotoaparátu môže jedného dňa dôjsť k jeho zaseknutiu.

Výrezov obrazoviek sa tak skoro zrejme nezbavíme

Nevýhodou takejto voľby je však zložitejšia výroba a problémy pri 2 predných objektívoch. Dva selfie fotoaparáty nie sú dnes žiadnou prelomovou novinkou, no ak by mali byť riešené mechanickým vysúvaním z konštrukcie, výrobné náklady výrobcu by stúpli rovnako ako časom aj riziko poškodenia. Výrez obrazovky je tak pre mnohých neestetickým prvkom, ktorý však pomáha výrobcom tvoriť lacnejšie a efektívnejšie návrhy pre uloženie potrebných snímačov bez toho, aby ich bolo potrebné mechanicky vysúvať.

Zobraziť celú galériu (1)
Jonathan Morrison/YouTube

Pre mnohých „notchná mora“ tak v smartfónovom priemysle ešte nejakú chvíľu pobudne. Výrobcovia musia prísť s novým a ešte efektívnejším riešením. Dovtedy ale ostane výrez obrazovky súčasťou mnohých nových modelov smartfónov, či sa to už zákazníkom páči, alebo nie. Aký je tvoj názor na tento prvok?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom