Vylepšujeme si fóny z Číny #3: Softvérové tlačidlá nie sú vždy na škodu


Sú pre vás hardvérové tlačidlá pri výbere smartfónu dôležitý či dokonca rozhodujúci faktor? Či už sa bojíte softvérových tlačidiel alebo ich máte radi, určite mi dáte za pravdu, keď poviem, že oproti hardvérovým majú fakt veľkú výhodu.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Výhodou softvérových tlačidiel je možnosť ich prispôsobovania. Pri hardvérových tlačidlách väčšinou nemôžete zmeniť ich podsvietenie, ba dokonca si pridať ďalšie tlačidlo. Na prispôsobenie a pridanie navigačnej lišty / softvérových tlačidiel použijeme znovu nástroj GravityBox, ktorého inštaláciu sme si podrobne rozobrali v 1. diele nášho nového seriálu. Na jej zapnutie a ovládanie slúži veľký prepínač hneď na začiatku zoznamu (1). Zmena sa prejaví síce až po reštarte, no už teraz môžete urobiť pár nastavení. Napríklad ju aj zapnúť (2). Po reštarte nás privíta nová navigačná lišta (3), ktorá je predvolene priehľadná (4).

Tlačidlá však v určitých situáciách majú aj čiernu farbu, napríklad v nastaveniach a väčšine iných aplikácií (5). Ak patríte medzi ľavákov (6), možno oceníte funkciu, ktorá premiestní tlačidlá pri otočenom mobile z pravej na ľavú stranu. Ide však o experimentálnu funkciu a občas môže spôsobiť netradičné správanie. Za normálnych okolností, keď obrazovku otočíme, tlačidlá ostanú prichytené na spodnej strane zariadenia (7) (8). Aj toto sa dá zmeniť v nastaveniach. Ide však opäť o experimentálnu funkciu, ktorú nie je možné kombinovať s režimom pre ľavákov a sama o sebe pri našom teste pôsobila pridanie 5 stĺpca v stavanom launcheri (9), čo môže tiež spôsobiť nefunkčnosť niektorých widgetov.

Po zapnutí tejto možnosti lišta naozaj ostáva na spodnej strane obrazovky (10). Užitočné môže byť aj staré známe menu tlačidlo, ktoré si môžeme aj bez vyžiadania reštartu pridať na našu novú lištu. Niektoré, hlavne staršie mobily zvyknú mať vymenené tlačidlo späť s multitaskingovým. Ak ste si na to zvykli, aj tu je ich možné jedným dotykom vymeniť (11) (12).

Často sa vám stane pri písaní, že si zrazu všimnete nejaký preklep a potrebujete sa rýchlo a presne presunúť na určité miesto v texte? V tomto prípade vám môže pomôcť zobrazenie 2 šipiek na bokoch displeja v prípade, že práve píšete text (13) (14). Medzi tlačidlá je tiež možné pridať voliteľné tlačidlo, ktorého úlohu môžete vybrať zo zoznamu aplikácií (15) (16) alebo iných akcií podobne ako pri skratkách v odomykacom prstenci z minulého dielu (17) (18).19

Voliteľnému tlačidlu je možné priradiť až dve akcie, a to na stlačenie a dlhé podržanie. Tiež je ho možné vymeniť s menu tlačidlom (19) (20) alebo použiť alternatívnu ikonu (20).

Tie najlepšie zmeny však prichádzajú až teraz. Omrzeli vás už staré ikony tlačidiel? Je tu jedinečná možnosť použiť tlačidlá z Lollipopu už na nižších systémoch Android. Na výber sú originálne – menšie (21) a veľké (22). Navigačná lišta má dokonca svoj vlastný prstenec, na ktorý môžeme umiestňovať skratky podobne ako na odomykací prstenec. Ich nastavenia sa takmer zhodujú a preto to nejdem znovu vysvetľovať. Teraz prichádza tá najkreatívnejšia časť. Keď už máme vybratý vzhľad ikon, čo tak si celú lištu prefarbiť podľa aktuálnej nálady? Fantázii sa medze nekladú a takýto netradičný vzhľad prekvapí nejedného človeka (23) (24) (25).

Posledné zmeny, ktoré môžeme vykonať, sú zmeny veľkosti navigačnej lišty, ktoré môžeme zvoliť pre rôzne orientácie displeja (26) (27) (28).

Toto je všetko, čo GravityBox ponúka na vylepšenie navigačnej lišty. Nabudúce sa pozrieme na nastavenie stavového riadka, kde Gravitybox ponúka naozaj širokú škálu možností na prispôsobenie.

Vylepšujeme si fóny z Číny #1: Inštalujeme Xposed a GravityBox

Vylepšujeme si fóny z Číny #2: GravityBox a prvý kontakt so zariadením

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
0%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Juraj Vasek
Som študent Gymnázia Viliama Paulinyho - Tótha v Martine. Venujem sa výrobe programov a webových stránok. Vlastnil som mobily ako iNew V3, Doogee DG550 a UMI Zero, Elephone P9000 a veľa ďalších. Aktuálne používam Xiaomi Mi5. V prípade akýchkoľvek otázok sa ma nebojte kontaktovať na [email protected]