banner-zuk-z1
Druhý diel našej novej rubriky bude nadväzovať na predchádzajúci, kde sme sa venovali inštalácií Xposed frameworku a GravityBoxu, ktorý zastrešuje veľmi veľa malých vylepšení pre prispôsobenie čistého systému Android.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na FacebookuGoogle+ Instagrame!

Dnešný diel bude zameraný na vylepšenia ohľadom odomykacej obrazovky (1), ktorá predstavuje vstupnú bránu do vášho mobilu. S dobrým vyladením môžete ušetriť veľa času stráveného hľadaním správnej aplikácie v spúšťači. Nastavenia obrazovky uzamknutia (3) sú hneď prvé (2) v hlavnom menu aplikácie GravityBox. Začneme zmenou pozadia odomykacej obrazovky. Gravitybox v tejto oblasti ponúka široký výber možností (4).

Predvolene je v systéme Android nastavená predvolená tapeta (1), tú však môžeme nahradiť vlastným obrázkom alebo farebnou výplňou (5). Intenzitu farby je možné zmeniť ešte posuvníkom Viditeľnosť pozadia (8), čo môže predstavovať rozdiel medzi 0% (6) a 50% (7).

Poslednou možnosťou je Posledná obrazovka. V tomto prípade sa ako obrázok pozadia použite to, čo ostalo na displeji vášho zariadenia pred zablokovaním. Tento obsah je však možné rozostriť a urobiť tmavším podľa potreby (9) (11), aby ste dosiahli dostatočného pocitu súkromia (12) a zároveň aj viditeľnosti hodín (10). Zároveň túto možnosť využijeme v tomto seriáli, aby ste mohli priamo pozorovať výsledok a zároveň videli v pozadí aktuálnu konfiguráciu.

Odporúčam dôkladne zvážiť toto nastavenie, pretože ak zvolíte slabé rozmazanie, je zreteľne vidieť vaša posledná aktivita a niekto tam môže sledovať vaše posledné správy a podobne (13) (14). Ďalší skrytý potenciál na vylepšenia ponúka odomykací prstenec. Určite ste sa s ním stretli aspoň pri prvom spustení smartfónu. Väčšina ľudí ho časom vymení za niečo iné, čo je trochu škoda, keďže je to veľmi užitočný nástroj. Niektoré prispôsobenia v GravityBoxe majú svoj hlavný prepínač, ktorý slúži na ich zapínanie. Výnimkou nie sú ani skratky tohto prstenca. Jeho aktivovaním zmiznú všetky pôvodné skratky (15) a ostane len jedna, aby bolo možné odblokovať zariadenie v prípade potreby (16). Hneď pod vypínačom je políčko, ktorého zaškrtnutím skryjete aj toto posledné tlačidlo. Pokiaľ chcete tajne zabezpečiť vstup do mobilu, toto v kombinácii s ešte jednou možnosťou robí zaujímavú kombináciu, ktorou je možné prekvapiť nejedného kamaráta. Pokiaľ ju však nezapnete dopredu, neodporúčam zaškrtávať toto pole.

Novú skratku je možné zvoliť z dlhého zoznamu aplikácií (17), ktorý obsahuje aj systémové aplikácie. Skratky sa usporiadajú postupne v hornej časti prstenca (18). Problém však nastáva, keď sa zamyslíte, kde treba potiahnuť, aby ste len odomkli zariadenie. Či už máte zaškrtnuté (18) kúzelné políčko pod hlavným prepínačom alebo nie (19). Skratka na odomknutie tam byť nemusí. Skratku však nemusíme vyberať len zo zoznamu aplikácií, je tu aj zoznam skratiek (20).

Najzaujímavejšie skratky ponúka samozrejme samotný Gravitybox (21), kde nájdeme aj kúzelnú skratku odomknúť, či veľmi veľké množstvo rôznych prepínačov. Ako skratku je však možné pridať aj odkaz na nastavenia (22) či veľa ďalších. Výsledný prstenec dokáže obsahovať až 8 rôznych skratiek (23). Keď opustíme nastavenia skratiek odomykacieho prstenca, hneď prvá položka pod ním je celkom zaujímavá, po jej zaškrtnutí nájdeme okolo prsteňa tenký pásik, ktorý zobrazuje stav batérie (24).

Nasleduje nenápadná úprava, ktorú síce neuvidíte, ale v prípade potreby keď nevidíte, vďaka nej uvidíte. Znie to mysticky? Stačí zaškrtnúť toto políčko a vždy keď podržíte tlačidlo prstenca, rozsvieti sa zadné svetlo. Keď ho stlačíte a podržíte znovu, svetlo zhasne. Z osobných skúseností odporúčam zaškrtnúť. Páči sa vám prstenec, ale predstavuje pre vás mobil bez účinného hesla bezpečnostné riziko? Pomocnou nasledujúceho políčka je možné umožniť zobrazenie prsteňa a následne druhého bezpečnostného prvku. Na prvý pohľad viditeľnejšiu zmenu prináša skupina posuvníkov Vertikálny a Horizontálny ofset prstenca. Na pochopenie tejto funkcie nepotrebuje Slovník cudzích slov, aj keď to tak môže vyzerať. Pomocou posuvníkov je možné zmeniť pozíciu prstenca tak, aby sa vám dal váš smartfón lepšie ovládať jedným prstom (25) (26). Hlavne pri phabletoch to vie ušetriť dosť námahy. Ak stále myslíte na to, že vaša stavová lišta je veľmi nezabezpečená na obrazovke uzamknutia, tu môžete upresniť, či sa môže stiahnuť (27), alebo či môže zobrazovať čas (28) (29).

Ak patríte medzi používateľov vzorca na odomykanie, zobrazenie nesprávnej kombinácie (30) môže pomôcť ľuďom okolo zistiť váš vzor, a preto ho môžete tu vypnúť. Možno však patríte medzi ľudí, pre ktorých je odomykanie len zbytočný rituál pri prebúdzaní vášho zariadenia. V tom prípade môžete Povoliť menu tlačidlo, čo má za následok, že dokážete po rozsvietení displeja zariadenie okamžite odblokovať stlačením menu tlačidla. Nefunguje však v prípade použitia iných bezpečnostných prvkov (31) (32). Táto funkcia vyžaduje reštart aby sa prejavila zmena. Rýchle odomknutie je tiež zaujímavá funkcia, ktorú možno poznáte z vašich zariadení zo systémov Windows 8+, kde sa po zadaní správneho PIN-u zariadenie odomkne samo, bez nutnosti stlačenia nejakého tlačidla. To isté je možné aj tu.

Celá ponuka vylepšení obrazovky uzamknutia vyzerá nasledovne (33,34,35,36):

Druhý diel seriálu Vylepšujeme si fóny z Číny sa takto blíži ku koncu. Nabudúce sa pozrieme na trochu experimentálnejšie nastavenia navigačnej lišty v GravityBoxe, ktorú možno poznáte zo zariadení bez kapacitných tlačidiel pod displejom, pridať si ju však môžete na každé zariadenie. Dúfam, že sa vám nejaké z dnešných vylepšení páčilo a uvidíme sa aj o týždeň.

TIP | Vylepšujeme si fóny z Číny #1: Inštalujeme Xposed a GravityBox

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú