banner-mi5-pro
Pred budúco týždňovým hardvérovým špeciálom si teraz predstavíme ako dostať do vášho MediaTek smartfónu alebo hodiniek nový operačný systém, recovery, spúšťacie logo a veľa ďalších vymožeností. Použijeme na to nástroj známy ako SP Flash Tool a nainštalujeme si tiež ovládače k nášmu zariadeniu.

Sleduj FónyzČíny.sk aj na Facebooku, Google+ a Instagrame!

Ak ste už niekedy pátrali po možnosti aktualizovať alebo vylepšiť svoj smartfón, tak ste narazili napríklad na stránke výrobcu prípadne na needrom.com na veľa alternatívnych systémov, ktoré je možné do vášho smartfónu stiahnuť. Ak je vaše zariadenie poháňané čipsetom od MediaTeku, je veľmi pravdepodobné, že vám v popise novej ROM-ky odporúčajú použiť nástroj SP Flash Tool. Ak ste práve na takúto narazili, tento návod vám určite pomôže.

Upozornenie!

Flash zariadenia vykonávate na vlastnú zodpovednosť. Neručíme za akékoľvek škody vzniknuté pri zmene softvéru. Zároveň týmto zásahom strácate záruku. Systémy (ROM) sťahujte len z dôveryhodných zdrojov.

Celý proces sťahovania (ďalej len flash) bude prebiehať pri pripojenom zariadení k počítaču pomocou USB kábla. Aby dokázal počítač identifikovať zariadenie, je potrebné nainštalovať ovládače. SP Flash Tool aj s ovládačmi nájdete tu. Tieto ovládače sú zatiaľ univerzálne a dlhú dobu sa nemenili a snáď ani nebudú. Fungujú na smartfóny, rovnako ako aj na tablety či smarthodinky. Keďže ovládače nie sú podpísané, pri ich inštalácii na Windows 8 a vyššie je potrebné deaktivovať vyžadovanie podpísaných ovládačov. Ak máte Windows 10, začnite v nastaveniach položkou zálohovanie a obnova (1), kde sú v záložke obnova (2) pokročilé nastavenia spustenia (3).  Po ich zvolení sa počítač reštartuje.

Po reštarte je potrebné preklikať sa cez množstvo obrazoviek (4-7) až sa dostaneme k vytúženej (8), kedy stlačíme klávesu F7 pre vypnutie vyžadovania podpísaných ovládačov.

8

8

Keď nám už v inštalácii nebráni systém, môžeme jednoducho nainštalovať ovládače cez správcu zariadení (11). Po pripojení hodiniek sa v zozname na krátku chvíľu objaví položka s „!“ a názvom približne Mediatek PreLoader USB VCOM Port (COM #) alebo iná zlepenina týchto slov. Zariadenie sa bude stále pripájať a odpájať, to je jeho normálne prirodzené správanie. V čase, keď je pripojené je potrebné na neho kliknúť pravým tlačidlom a zvoliť možnosť aktualizovať ovládač zariadenia (12).

Privíta vás nové okno (13), v ktorom zvolíte, že chcete manuálne vybrať ovládač v počítači. V ďalšom kroku (14) vyberiete cestu k priečinku s ovládačmi, ktoré získate rozbalením vyššie uvedeného súboru zip. Ovládače v ňom sú umiestnené v 3 priečinkoch, 2K, XP, COM pre Windows XP a nižšie, Vista pre Windows Vista a Win7 pre operačný systém Windows 7 a vyššie. Počítač následne zvolený priečinok prehľadá a po potvrdení nainštaluje nový ovládač (15). Teraz nastáva čas pre spustenie aplikácie SP Flash Tool. Vyhľadajte v priečinku súbor flash_tool.exe a spustite ho s administrátorskými právami (16).

Všetky dôležité informácie o tom, čo je potrebné stiahnuť sú zahrnuté v súbore scatter s príponou .txt. Ten je potrebné načítať do programu (17-19). Z vlastných skúseností odporúčam nesťahovať preloader, pokiaľ nejde o výraznú zmenu, ako je zmena verzie systému Android. Nejedenkrát sa stalo, že nemenovaný výrobca smartfónov pribaľoval k ROM zlý preloader, výsledkom čoho bolo veľa poškodených smartfónov.

Teraz už len stiahneme ROM do nášho zariadenia. (21-23) Zariadenie (vypnuté a najlepšie bez batérie, ak je to možné) pripájame až po kliknutí na tlačidlo Download. Po skončení uvidíte potvrdzujúcu správu vo forme zeleného okienka.

Ak by sa pri alebo po flashovaní vyskytli komplikácie, odporúča sa vytvoriť si pred začatím flashovania zálohu NVRAM a celého systému cez nástroj MTK droid tools.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP