Výkonne notebooky Applu patria k obľúbeným nástrojom profesionálov, ktorí v nich nájdu všetku potrebnú výpočtovú silu ukrytú pod rúškom elegantného dizajnu. Spoločnosť sa po čase rozhodla vylepšiť líniu modelov MacBook Pro a vložila do nich silnejší hardvér, lepšie True Tone obrazovky a nové tiché klávesnice.

Pri voľbe inžinierov v Apple, ktoré modely dostanú vylepšenia, padla voľba iba na najdrahšie modely s prívlastkom „Pro“. Základná verzia MacBooku Pro s 13″ displejom, klasický MacBook a MacBook Air sa však žiadnych zmien nedočkali. Pominúc toto kontroverzné rozhodnutie, nový hardvér a celkové vylepšenia sa mali v nových modeloch postarať o rapídny nárast výkonu. Apple tvrdí, že väčší 15″ MacBook Pro dostal až o 70 % vyšší výkon a jeho menší 13″ súrodenec je v porovnaní s predchodcom silnejší o 50 %.

Zmeny, ktoré nemusí oceniť každý

Výkonnejší hardvér však nedostal nový obal s výrazne pozmeneným dizajnom a miesto toho výrobca stavil na drobnejšie úpravy, ktoré potešia používateľa aj pri písaní. Spoločnosť totiž priniesla do nových modelov tichšiu klávesnicu, ktorá však stále neopravuje nedostatky predošlých verzií.

Aj tentokrát tak môžu byť klávesy poškodené aj zrnkom piesku, pričom oprava v minulých modeloch nebola vôbec lacná. Apple ale tvrdí, že takéto problémy s klávesnicou sa týkali len malého množstva zákazníkov. Na zásadné úpravy jej konštrukcie nebol dôvod. Ostáva však veľkou neznámou, akým spôsobom inžinieri docielili tichšie ťukanie na klávesnici. Apple sa totiž k tomuto vylepšeniu odmietol vyjadriť. V prípade, že sa klávesnica zákazníkovi pokazí, môže využiť 4-ročný opravný program spoločnosti.

Nieje to však len táto časť, ktorú Apple vylepšil. Najdrahšie MacBooky Pro prichádzajú aj s novými True Tone displejmi. Tie svoje farby dokážu prispôsobiť okolitej teplote svetla v miestnosti. Rovnaký upgrade zavítal aj do známeho Touch Baru nad klávesnicou. Vylepšenia zasiahli aj samotné batérie týchto modelov, ktoré dostali viac energie pre „hladnejší“ hardvér a na jedno nabitie by mali vydržať 10 hodín.

Viac výkonu len pre drahé „Pro“ modely

Vzhľadom na to by mala výdrž ostať nezmenená, čo platí aj pre výbavu konektivity. Aj v tomto prípade si nové MacBooky Pro zachovali 2 x Thunderbolt a 2 x USB-C konektory. Najvýraznejšie zmeny však zasiahli samotný hardvér. Matičnú dosku 15″ MacBooku Pro tentokrát obsadili 6-jadrové procesory 8. generácie od Intelu. Čipy s označením Intel Core i7 a Core i9 prinesú do týchto notebookov špičkový výkon, ktorý si poradí aj s tými najnáročnejšími operáciami. K celkovému výkonu pridá pomocnú ruku aj veľká 32 GB operačná pamäť RAM a vnútorná pamäť môže dosiahnuť maximálnu kapacitu až 4 TB.

Nenechaj si ujsť
Na týchto 7 vylepšení sa môžu tešiť majitelia MacBookov v najnovšom MacOS

Počas bežnej prevádzky sa takt procesorov pohybuje na frekvencii 2,9 GHz. V prípade vyššieho zaťaženia ale zasiahne technológia Turbo Boost a zvýši taktovanie až na 4,8 GHz. Pre grafické úkony mnohí ocenia prítomnosť akcelerátora Radeon Pro so 4 GB pamäte. Takýto hardvér by zlákal nejedného zákazníka, ktorého však pri kúpe môže zastaviť poriadne mastná cenovka. MacBook Pro s 15″ displejom vo svojej „full výbave“ stojí až 6 699 dolárov. Zrak záujemcov preto rozhodne zaujme skôr základná verzia za prijateľnejších 2 399 dolárov, tak ako tomu bolo doteraz.

Dostupnejší 13″ MacBook Pro

O čosi lákavejšie cenovky nasadil Apple na 13″ MacBook Pro, ktorý však nedostal až tak výkonné špecifikácie. Jeho útroby totiž skrývajú 4-jadrový procesor Intel Core i5, alebo Core i7, ktorých základný tak je stanovený na 2,7 GHz. Turbo Boost zvládne frekvenciu vyšvihnúť na slušných 4,5 GHz. V tomto prípade sa dostalo na integrovanú grafickú kartu taktiež od Intelu. Model Iris 655 prichádza so 128 MB eDRAM. Interné úložisko pre súbory bude dostupné v kapacite až 2 TB. S nižšou výbavou prichádza aj nižšia cena, ktorá sa u 13″ MacBooku Pro začína v základe na 1 799 dolárov.

Mnohých však poteší aj ďalšie vylepšenie, s ktorým už nebudú musieť využívať skratky na klávesnici. Pre vyvolanie digitálneho asistenta Siri ho odteraz bude stačiť jednoducho privolať povelom „Hey, Siri“. Fungovanie tejto možnosti, funkcií Touch Baru a ďalších bezpečnostných prvkov nových MacBookov zabezpečuje kremík z dielne Apple s označením „T2“. Aby však boli nové výkonné notebooky spoločnosti v pohodlí aj pri prenášaní, ukázal výrobca nové kožené obaly, ktoré dostanú čierne, hnedé a tmavomodré prevedenie.

Rozhodnutie Applu vylepšiť svoju líniu profesionálnych MacBookov Pro tak len dokazuje oddanosť spoločnosti profesionálom v mnohých odvetviach dizajnu, či filmu. Spoločnosť im už dlhé roky prináša v týchto modeloch kvalitnú a výkonnú výbavu, ktorá zvládne všetky náročné úlohy. Je skvelé vidieť, že výrobca teraz ešte viac zdokonalil tieto už tak špičkové kúsky a pridal im hneď niekoľko inovacií. Viacero používateľov, ktorí nie sú na výkon a prémiové vlastnosti až tak nároční, by však od Apple uvítali aj dostupnejšie modely.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú