Nedávne predstavenie nových softvérových produktov počas konferencie WWDC 2018 prinieslo aj vylepšený operačný systém pre počítače iMac. Vývojári v Apple poriadne zapracovali na mnohých vylepšeniach, ktoré zjednodušia a zefektívnia používateľom prácu. Nový systém MacOS Mojave ukázal svoje inovácie, medzi ktoré patrí pozmenená estetická stránka, ale aj bezpečnosť, či organizácia súborov.

Každoročné odhalenie nového, vylepšeného softvéru si Apple necháva na veľkú udalosť známu ako World Wide Developers Conference. V tomto roku spoločnosť ukázala mnoho noviniek, medzi ktorými nechýbal aj ešte lepší systém pre iPhony a iPady, iOS 12. Okrem toho sa však vývojári zamerali aj na zlepšenia operačného systému počítačov Apple iMac, ktoré ešte tento rok dostanú novú verziu systému MacOS Mojave. Spolu s ním sa používatelia môžu tešiť na mnoho noviniek, z ktorých však vyniká nasledujúcich 7 funkcií.

Tmavý režim

Do nového MacOS Mojave Apple konečne zabudoval aj natívny tmavý režim, ktorý dokáže zmeniť prostredie každej aplikácie. Čierna ulahodí očiam používateľa nielen v základných aplikáciách ako Fotky, alebo iTunes, ale aj pri programovaní v Xcode. Spoločnosť tak po dlhom čakaní priniesla funkciu, ktorú si želali mnohí používatelia. Aktivovať ju bude možné prostredníctvom Systémových preferencií.

Organizácia dokumentov

S novou verziou operačného systému pre počítače iMac prichádza aj lepšie organizovanie dokumentov a fotografií. Funkcia pomenovaná ako „Stacks“ automaticky kategorizuje a roztriedi súbory na ploche podľa typu súboru, dátumu, alebo aj tagu. K všetkým súborom sa používateľ dostane pri kliknutí na vybranú kategóriu súborov, odkiaľ ich môže otvárať jednotlivo. Táto novinka dokáže usporiadať všetky súbory bez ohľadu na ich množstvo a rozdeliť ich miesto toho, aby boli rozhádzané na ploche.

Continuity Camera

Nenechaj si ujsť
Apple jasne ukázal smer pre svoje produkty a operačné systémy do budúcnosti. Toto sú najlepšie novinky z WWDC18

Pri práci na počítači iMac potrebuje používateľ niekedy vytvoriť rýchlu fotografiu. S tým mu bude odteraz pomáhať aj funkcia „Continuity Camera“, ktorá v prípade potreby automaticky aktivuje fotoaparát na smartfóne. Po fotení sa snímok sám presunie do dokumentov v počítači. Týmto spôsobom tak Apple zjednoduší prácu mnohým používateľom, ktorí môžu túto novinku využiť s celým radom Apple aplikácií.

Snímky a nahrávanie obrazovky

Vytváranie screenshotov je dnes už vo všetkých počítačoch a smartfónoch absolútnym štandardom. V MacOS Mojave však Apple pridal vylepšenia pre nahrávanie obsahu obrazovky, ktorému pribudli nové nástroje. Pri nahrávaní tak používateľ môže využiť časovač, skrývanie kurzoru myši, ale aj rýchle zdieľanie, či organizovanie vytvorených snímok obrazovky.

Rýchly náhľad

S touto možnosťou už nebude potrebné v novej verzii systému MacOS zakaždým otvárať požadovaný súbor. Apple totiž do nového Mojave pridal možnosť rýchleho náhľadu, s ktorým je možné vykonať v súbore vybrané akcie. Pri náhľade je tak do súboru možné písať, otáčať, alebo vyrezávať snímky, alebo tiež rýchlo editovať videá.

Zbrusu nový Mac App Store

Nenechaj si ujsť
Nový iOS 12 sa zameriava na výkon a rozšírenú realitu

Apple však pri vytváraní systému MacOS Mojave nezabudol pridať ani estetické zmeny. Tie sa tiež dotkli obchodu Mac App Store, ktorý dostal novú grafiku a možnosti. Používateľ sa tak bude môcť stretávať s automatickým prehrávaním videí, ale aj článkami o aplikáciách. Dostalo sa taktiež na nový spôsob vyhľadávania aplikácií, ktoré bude možné nájsť v rôznych kategóriách.

Vylepšená bezpečnosť

Aj keď sú zariadenia z dielne Apple po svete známe tiež vďaka svojej skvelej bezpečnosti, spoločnosť ju v novom MacOS Mojave ešte viac zdokonalila. Aplikácie musia odteraz dostať od používateľa povolenie pre prístup napríklad k fotoaparátu, či mikrofónu. Rovnaké povolenia však budú aplikácie potrebovať aj pokiaľ chcú pristupovať k histórii správ, alebo e-mailovej databáze.

MacOS Mojave v základe zvyšuje bezpečnosť používateľa aj pri prehliadaní webu a čítaní článkov. Nový systém totiž automaticky vyhľadá a zakáže stránky, ktoré využívajú cookies pre sledovanie, ale aj tlačidlá pre zdieľanie a lajkovanie. Tieto možnosti je však možné v prípade potreby povoliť. Apple si tak dal na novom operačnom systéme pre svoje počítače skutočne záležať. Všetkých jeho vylepšení sa dočkáme už túto jeseň, kedy bude aktualizácia bezplatne uvoľnená pre nedočkavých majiteľov iMac počítačov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú