Jedinečný satelit HotSat-1, ktorý bol najnovším a najvýkonnejším vesmírnym teplomerom, to má spočítané a jeho misia narazila na závažné problémy.

Na obežnú dráhu sa dostal len pred šiestimi mesiacmi a prvé snímky boli zverejnené pred asi dvomi mesiacmi, avšak ako upozorňuje portál SPACE, družica zlyhala a viac snímok sa zrejme nedočkáme.

Nie vždy to vyjde

Ako totiž ďalej vysvetľuje BBC, na družici došlo práve k poruche termálnej kamery, ktorá je pre prevádzku kľúčová a zodpovedná za vytváranie jedinečných termálnych snímok zemského povrchu. Zariadenie dosahuje rozmery kocky s dĺžkou strany 1 meter a prvé snímky firma SatVu zverejnila len začiatkom októbra.

Družica sa podľa dostupných informácií naďalej nachádza v celku na obežnej dráhe a inžinieri sú schopní nadviazať s ňou spojenie, avšak kvôli bližšie nešpecifikovaným problémom neočakávajú, že sa im podarí obnoviť jej operácie.

Vďaka jedinečným vlastnostiam dokázal tento satelit kapacitami prekonať všetky doterajšie družice podobného typu a to aj tie, ktoré skonštruovali špičkové vesmírne agentúry.

HotSat-1 dosahoval rozlíšenie 3,5 metra, čo je pre termálnu kameru na obežnej dráhe ohromný úspech.

Táto družica mala umožniť napríklad monitorovanie teplôt parkovísk či chladivého vplyvu prístavov na okolie, pričom obrovským pomocníkom sa mala stať aj pri monitorovaní lesných požiarov. Pre spoločnosť SatVu však zatiaľ nič nie je stratené.

Zlyhania sú vzácne

Väčšie satelity zlyhávajú kvôli intenzívnemu testovaniu a opatrným prípravám len zriedkavo, napriek tomu však nie je takéto riziko zanedbateľné. Na vážne problémy nedávno narazil aj Viasat, ktorého satelit za vyše 400 miliónov amerických dolárov nedokázal rozvinúť obrovský komunikačný reflektor.

Satelit bol poistený

HotSat-1 sa dostal na obežnú dráhu na palube rakety Falcon 9 americkej spoločnosti SpaceX a aj keď je jeho strata zdrvujúca, SatVu je pripravená pokračovať. Satelit bol totiž poistený a firma chce vyslať na obežnú dráhu náhradu už v roku 2025.

Konečným cieľom firmy je mať na orbite osem až desať takýchto satelitov, pričom v ich budúcej spoľahlivosti môže pomôcť aj zlyhanie, na ktoré HotSat-1 narazil.

Počas svojej krátkej prevádzky pritom stihol satelit dokázať, že má SatVu v rukách technológiu schopnú veľmi silnej konkurencie a ohromného prínosu ako vede, tak aj komerčným zákazníkom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú