Phishingové útoky za uplynulý rok náramne vzrástli. Začali sa objavovať prípady, kedy sa útočníci vydávali za rôzne banky alebo spoločnosti, aby oklamali ľudí a dostali sa k finančným či osobným informáciám. Najnovšie takýmto spôsobom ohrozujú ľudí v menej platobnej služby PayPal. Obetiam hackerov chodia podvodné SMS správy, ktoré ich navedú na falošnú stránku. Môžu prísť o peniaze, informuje Bleeping Computer.

PayPal je jednou z najznámejších internetových platobných služieb, ktorú využívajú stovky miliónov ľudí. Podľa štatistík ju ešte v 3.kvartáli minulého roka využívalo až 361 miliónov používateľov po celom svete. Aktuálne však môžu byť mnohí z nich oklamaní phishingovým útokom, ktorý sa šíri formou SMS správ v mene PayPalu.

Služba v praxi kontroluje používateľa v prípade, ak má podozrenia o podvodných aktivitách na jeho účte, kedy ho zároveň dočasne obmedzí. Takýto prístup má pomôcť pri ochrane pred zneužitím prihlasovacích údajov a pri neschválených transakciách. To, čo však má slúžiť ako ochrana používateľa, teraz zneužívajú útočníci pri phishingu.

Phishingové útoky cielia na používateľov služby PayPal

Ľuďom totiž môžu prísť podvodné SMS správy, ktoré ich informujú práve o obmedzení ich účtu podobne, ako to robí PayPal. Avšak, v tomto prípade sa jedná o podvodné konanie, ktoré môže skončiť odcudzením prihlasovacích údajov a financií obete.

V textovej správe je totiž priložený aj odkaz na podvodnú verziu webu služby PayPal, kde sa má obeť phishingu prihlásiť. Tým však odovzdá svoje prihlasovacie údaje podvodníkom, ktorí tak získajú prístup k účtu. Drzí podvodníci chcú navyše získať aj meno, priezvisko, adresu či číslo bankového účtu ľudí.

Takéto informácie potom môžu zneužiť aj pri ďalších útokoch a podvodoch, kedy môžu získať prístup k ďalším účtom obete. Phishing v mene PayPalu sa už rozšíril vo viacerých krajinách, a preto je namieste, aby boli opatrní aj používatelia služby na Slovensku.

V prípade, ak niekto omylom poskytne útočníkom citlivé informácie, najlepším riešením problému je čo najskôr zmeniť heslo k PayPal účtu za silnú ochranu a využiť aj dvojfaktorové overenie. Rovnako tak je vhodné zablokovať kreditnú kartu spárovanú s PayPal účtom, aby z nej nemohli podvodníci ukradnúť ďalšie financie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom