Seriály inšpirované skutočnými udalosťami či silnými jedincami nám v posledných rokoch pribúdajú raketovým tempom, nie vždy je to však zo strany tvorcov triafa do čierneho. To neplatí pre nasledujúcich desať seriálových kúskov, ktoré sa nielen do veľkej miery držia reality, ale v rámci žánru patria k absolútnej špičke.

10. Quiz

Platforma: HBO Go

ČSFD / IMDB: 79% / 7,4

Tohtoročná trojdielna miniséria sleduje príbeh majora britskej armády Charlesa Ingrama a jeho manželky, ktorí sa v roku 2001 pokúsili podvodne uspieť v celosvetovo známej vedomostnej súťaži Milionár. Po tom, ako pochybné praktiky súťažiacich vyšli na povrch, išlo v Británii o obrovský škandál a dodnes mnoho ľudí zastáva názor, že manželský pár sa podvodu nikdy nedopustil.

Seriálová novinka okrem príbehu neslávne známej britskej dvojky odkrýva aj pozadie vzniku fenomenálnej televíznej súťaže, ktorej formát si postupne adoptovali desiatky ďalších krajín. Aj napriek ťažšiemu formátu sa tvorcovia neboja niektoré situácie odľahčiť a neraz divákov rozosmiať.

9. Escape at Dannemora

Platforma: HBO Go

ČSFD / IMDB: 81% / 8,0

Rafinované úteky z väzenia sú vždy vďačným námetom na filmy či seriály, ak sú navyše inšpirované skutočnými udalosťami, o práva na sfilmovanie sa spravidla strhne slušná bitka. V tomto prípade z nej vyšli úspešne tvorcovia zo Showtime, ktorí si posvietili na známy útek dvojice odsúdencov Richarda Matat a Davida Sweata z nápravného zariadenia Dannemora s maximálnym stupňom stráženia v štáte New York.

Obaja väzni si odpykávali trest za brutálne vraždy, ich útek v júni roku 2015 sa preto neobišiel bez obrovskej mediálnej pozornosti a nakoniec na lovenie zločincov bolo vynaložených 23 miliónov dolárov. Okrem silného námetu Escape at Dannemora ponúka aj prvotriedne herecké osadenstvo na čele s Beniciom del Torom a Patriciou Arquette, ktorá si za svoj výkon v seriáli vyslúžila viacero prestížnych ocenení, vrátane zisku Zlatého glóbusu.

8. The Spy

Platforma: Netflix

ČSFD / IMDB: 84% / 7,9

Sasha Baron Cohen je diváckej obci známy predovšetkým vďaka svojim kontroverzným a extrémne provokatívnym filmom. Talentovaný herec sa však nebojí aj vážnejších rolí, čo dokázal aj v minuloročnej minisérii Spy, sledujúcej príbeh jedného z najznámejších i najúspešnejších špiónov v histórii, agenta izraelského Mosadu Eliho Cohena.

Určite nezmeškaj
Tajné sledovačky, odpočúvania či šifrované správy? Toto sú najlepšie špionážne seriály

Cohen sa počas vojnového konfliktu o Golanské výšiny úspešne infiltroval do sýrskeho spoločenského života, kde vďaka svojmu postaveniu dokázal vybudovať vzťahy s vysokopostavenými vojenskými úradníkmi a štátnymi elitami.

Aj keď sa špionážny seriál vo veľkom inšpiroval skutočnými historickými udalosťami, vyslúžil si kritiku za niektoré prikrášlené skutočnosti, ktoré zobrazoval. Chválou naopak kritici nešetrili pri Cohenovhom hereckom výkone, ktorý sa nebáli označiť za jeden z najlepších v jeho kariére.

7. Unorthodox

Platforma: Netflix

ČSFD / IMDB: 83% / 8,8

4-dielna miniséria z dielne Netflixu predstavuje dramatický príbeh 19-ročnej židovky Esther žijúcej v Brooklyne v ultra-ortodoxnej židovskej komunite, kde je „väznená v nešťastnom manželstve. V deň, keď sa Esther dozvie o svojom tehotenstve, ju manžel zároveň požiada o rozvod, čo vedie k úteku za slobodou do Berlína, kde vyrastala matka hlavnej hrdinky.

Pôvodný seriál od Netflixu sa odohráva v dvoch časových rovinách, v ktorých odkrýva pozadie života mladej Esther a prísnych židovských zvykov. Zároveň zobrazuje hrdinku v nemeckej metropole, kde sa hlavná postava ocitá sama a bez akýchkoľvek priateľov. Unorthodox sa síce inšpiruje skutočnými udalosťami a autobiografiou Deborah Feldman, ktorej príbeh seriál zobrazuje, pravdivý je však len sčasti. Dejová línia v Berlíne je totiž čistou dramatizáciou.

6. When They See Us

Platforma: HBO Go

ČSFD / IMDB: 85% / 8,9

Znepokojivý a emotívny seriálový kúsok filmárky Avy DuVernay nás zavedie do Spojených štátov na konci 90-tych rokov a sleduje osudy piatich neplnoletých Afroameričanov, neprávom obvinených zo znásilnenia a vraždy ženy v Central Parku. Pätica mladíkov bola odsúdená a dostala najvyššie možné tresty, prepustená bola až po tom, ako sa k činu priznal skutočný páchateľ.

Udalosť otriasla celou americkou spoločnosťou, okrem kompetentných strán sa k činom opakovanie vyjadrovali aj významné osoby spoločenského života, medzi inými aj súčasný americký prezident Donald Trump, ktorý vyzýval na opätovné zavedenie trestu smrti. Seriál sleduje ničivý dopad falošných obvinení nielen na život mladíkov, ale tiež na ich rodiny.

5. American Crime Story: The People v O.J. Simpson

Platforma: HBO Go

ČSFD / IMDB: 87% / 8,6

Najznámejší súdny prípad v histórii Spojených štátov už dostal viacero filmových a televíznych spracovaní, prvá séria American Crime Story rozhodne patrí k tým najlepším. Hviezdami nabitá 10-dielna dráma sleduje nechválne známy súdny prípad s hráčom amerického futbalu O.J. Simpsonom, ktorý bol obvinený z vraždy svojej bývalej manželky a jej priateľa.

The People v O.J. Simpson zároveň necháva diváka nahliadnuť do zákulisia súdneho sporu a predstavuje právne preťahovanie medzi obhajobou a žalujúcou stranou na pozadí napätých vzťahov medzi políciou a afroamerickou komunitou. Seriál si po premiére vyslúžil chválu za držanie sa historických skutočností, oslnili aj herecké výkony, výsledkom čoho je 9 prestížnych ocenení Emmy a zisk dvojice Zlatých glóbusov.

4. Mindhunter

Platforma: Netflix

ČSFD / IMDB: 89% / 8,6

Späť v čase diváka zavedie aj Netflix v mrazivej sérii venovanej masovým vrahom a vzniku samostatného oddelenia v rámci FBI, ktoré sa ich chovaním začalo zaoberať. Ústredná dvojica postáv a vyšetrovateľov FBI Holden Ford a Bill Tench síce v skutočnosti nikdy neexistovali, režisérsky génius David Fincher sa však pri ich tvorbe vo veľkom inšpiroval skutočnými historickými osobnosťami.

Sérioví vrahovia a ohavnosti, ktoré spáchali, sú rovnako inšpirované realitou, Mindhunter je preto znepokojivou sondou do nemilosrdného sveta naoko normálnych, no v skutočnosti chladnokrvných vypočítavých indivíduí. Diváci sa počas dvoch odvysielaných sérií mohli krátko zoznámiť s Charlesom Mansonom, Richardom Speckom či nezabudnuteľným Edmundom Kemperom, o to smutnejšie aktuálne pôsobí správa o tom, že vznik tretej série Netflix prehodnocuje a stále nedostala zelenú.

3. The Crown

Platforma: Netflix

ČSFD / IMDB: 90% / 8,7

Najúspešnejšia historická dráma od Netflixu sa dočká celkovo šiestich sérií, nástupcu a obdobne úspešný formát však bude streamovacia spoločnosť hľadať len veľmi ťažko. Príbeh kráľovnej matky, Alžbety II., ktorý The Crown dokumentuje, je totiž charakteristický nielen neustálym politickým súperením a osobnými tragédiami ikony kráľovskej rodiny, ale naprieč jednotlivými sériami tiež vynikajúco reflektuje aj spoločensko-politickú situáciu Veľkej Británie.

Dej seriálu sa totiž tiahne od povojnovej éry až po súčasnosť a 21. storočie a naprieč rozprávaním predstavuje množstvo ikonických historických osobností. Seriál sa v televíznom svete okrem vynikajúcich hodnotení vyznačuje aj častým obmieňaním hlavných postáv, ktoré sa kompletne menia každé dve série.

2. Narcos

Platforma: Netflix

ČSFD / IMDB: 94% / 8,8

Pablo Escobar, kartel Cali či mexický Guadalajara Cartel na čele s Félixom Gallardom. Aj na týchto narkobarónov si posvietila excelentná pôvodná séria od Netflixu Narcos a jej seriálový odklon Narcos: Mexico. Narcos nevyniká len nezabudnuteľnými hlavnými postavami a záporákom Pablom Escobarom, ale tiež neopakovateľnou atmosférou umocnenou premietaním dobových záberov s osviežujúcim komentárom.

Divák chvíľu drží palce Pablovi Escobarovi, len aby sa po brutálnom bombovom atentáte okamžite pridal do tímu DEA a skorumpovanej kolumbijskej armády. Aj keď sa tvorcovia seriálu inšpirovali skutočnými udalosťami a osobami, neboja sa dramatizovať o realitu troška okoreniť. To sa po premiére seriálu nepáčilo Escobarovmu synovi, ktorý na svojom Facebooku pomenoval 28 nepresností o svojom otcovi a tvorcov nazval klamármi.

1. Chernobyl

Platforma: HBO Go

ČSFD / IMDB: 96% / 9,4

Na čele rebríčka nemohol skončiť nikto iný ako dokonalá miniséria dokumentujúca jednu z najväčších novodobých katastrof, výbuch jadrového reaktora v Černobyle. 5-dielny počin od HBO dokumentuje udalosti, ktoré ku katastrofe viedli, rovnako ako jej ničivé následky na obyvateľov mesta či zasahujúcich hasičov, umocnené zatajovaním informácií zo strany sovietskej vlády.

Pri strhujúcom a miestami mimoriadne emotívnom rozprávaní divák neraz nechápavo krúti hlavou, dvojnásobne to platí pri smutnom osude jedného z najväčších hrdinov katastrofickej udalosti Valeryho Legasova. Seriál je okrem toho nabitý množstvom nezabudnuteľných momentov, od zrútenia helikoptéry či použitia „ľudských robotov“ na odpratávanie jadrového odpadu zo strechy elektrárne, až po legendárny seriálový výrok „Not great, not terrible“ sovietskeho technika Anatolija Stepanoviča Ďatlova, ktorý medzičasom doslova zľudovel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom