Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká spoločnosť Virgin Galactic, za ktorou stojí najmä známy miliardár Richard Branson, vstáva z mŕtvych a pripravuje sa na svoju ďalšiu misiu, pričom pôjde o jej vôbec prvý komerčný turistický let do „vesmíru“. Ako však informuje Interesting Engineering, firma to nemala v poslednej dobe ľahké a jej osud ešte vždy visí na vlásku.

Veľké zahájenie komerčných operácií

Nová misia dostala názov Unity 25, keďže pôjde o 25. let raketoplánu VSS Unity triedy White Knight Two, objasňuje Virgin Galactic. Firma sa chce k tejto misii dopracovať ešte koncom tohto mesiaca a oficiálne ňou ukončiť testovaciu fázu, po ktorej budú nasledovať skutočné komerčné misie. Spoločnosť ešte vždy nemá dobrý zdroj vlastných financií a zahájenie komerčných operácií je pre ňu kľúčové.

V rámci misie Unity 25 poletia na palube VSS Unity dvaja piloti a štyria pasažieri, ktorými sú opäť zamestnanci spoločnosti. Napríklad pre Beth Moses však nepôjde o prvý takýto let, keďže svoj titul komerčného astronauta získala ešte 22. februára 2019, takisto na palube malého raketoplánu VSS Unity.

Virgin Galactic

Pre VSS Unity síce pôjde o 25 let, avšak v skutočnosti je táto misia len 5. letom nad hranicu vesmíru, nie však tú medzinárodnú. Tou je výška 100 km, ktorú VSS Unity neprekoná a miesto toho sa dostane len nad hranicu vesmíru, ktorú rozoznávajú úrady Spojených štátov – tou je výška 80 km a Federálny letecký úrad (FAA) viac odznak komerčného astronauta tak jednoducho neudelí.

Konkurencia je na inej úrovni

Vesmírny turizmus naďalej rastie a aj keď sa jedná o nesmierne náročné odvetvie, zaoberá sa ním hneď niekoľko spoločností. Medzi nimi je aj Blue Origin či SpaceX, ktorý sa pripravuje na komerčnú misiu Axiom 2. Štvorčlenná posádka v rámci nej strávi niekoľko dní na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Príbuzná firma skrachovala

Kým Virgin Galactic zatiaľ žije a snaží sa dopracovať k lepším výsledkom, príbuzná spoločnosť Virgin Orbit to má spočítané. Jej cieľom bolo takisto odpaľovanie rakiet z lietadla, avšak v tomto prípade dokázali dosiahnuť obežnú dráhu, na ktorú boli schopné vyniesť malé satelity. Nedávne zlyhanie a malý trh však spôsobili, že musela firma skončiť.

Virgin Galactic

V minulosti kolovali informácie o tom, že sa firme podarilo predať už stovky lístkov a to sa ešte ani len nepriblížila ku skutočnej komerčnej prevádzke. Ak má naďalej takúto zásobu záujemcov a dokáže bezpečne a spoľahlivo vykonávať sľubované misie, môže sa stať konečne ziskovou a potenciálne vyvinúť väčšie, výkonnejšie stroje.

Kvôli problémom s technikou mala firma dočasne zakázané lietať, pričom firma napokon zaviedla zmeny, ktoré FAA požadoval v súvislosti so spôsobom komunikácie počas letu. Spoločnosť totiž spomínanú odchýlku neoznámila leteckému úradu spôsobom, ktorý je v súlade s predpismi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú