Nie len Európska únia, ale aj samotné automobilky si stanovujú vlastné ciele, dokedy chcú úplne skončiť s predajom spaľovákov a venovať sa už len výrobe a vývoju elektromobilov. Švédske, alebo skôr už čínske Volvo, chce skoncovať s predajom spaľovákov do roku 2030. Teraz však ukázalo futuristický koncept elektromobilu Recharge, ktorý má definovať budúcnosť automobilky, píše Electrek.

Výkonný riaditeľ automobilky Volvo sa nedávno vyjadril k téme elektrifikácie. Ako informoval portál InsideEVs, Håkan Samuelsson uprednostňuje úplný zákaz predaja áut so spaľovacími motormi pred emisnými normami pre automobilky a dotáciami na elektromobily zo strany štátov.

Volvo Concept Recharge

Úplný zákaz predaja benzínových a dieselových áut je podľa riaditeľa švédskej automobilky oveľa efektívnejší spôsob ako znižovať emisné normy. Nejde však len o efektivitu, ale aj o to, aby sa automobilky mohli lepšie pripraviť na dopyt trhu po elektrických alebo hybridných automobiloch.

Zachováva známe črty, prináša futuristické novinky

Volvo Concept Recharge ukazuje to, ako by mala vyzerať budúca generácia plne elektrických automobilov značky. Už na prvý pohľad si môžeš všimnúť, že vďaka absencii spaľovacieho motora mohli inžinieri rapídne zväčšiť vnútorný priestor auta.

NEPREHLIADNI
Šéf poprednej európskej automobilky: Zákaz predaja áut so spaľovacími motormi je najefektívnejšie riešenie

Súčasná generácia elektromobilov Volvo, ako napríklad model XC40 Recharge či menší C40 Recharge, využíva platformu vyvinutú pre autá so spaľovacím motorom. Budúca generácia elektromobilov už bude stáť na platforme navrhnutej pre elektrické autá, batérie budú umiestnené v podlahe, previsy za nápravami budú kratšie a ešte viac sa tak zväčší priestor vo vnútri auta.

Nová ideológia švédskej automobilky sa sústredí na minimalizmus. To znamená, že z auta, či už z interiéru, alebo z exteriéru, zmiznú všetky nepotrebné prvky, no tie, čo zostanú, budú prepracované do posledného detailu.

Volvo Concept Recharge

Absolútnou novinkou sú predné svetlá „Thor Hammer“. V prípade, že sa zotmie a auto bude potrebovať stretávacie či diaľkové svetlá, denné LED svietenie sa roztvorí a spoza neho sa vysunie ďalší svetelný segment.

Zadné svetlá v tvare písmena L sú zachované aj pri budúcej generácii áut Volvo, ide totiž o ikonický svetelný podpis škandinávskej automobilky. Vo vnútri je dominantným prvkom veľká 15″ obrazovka infotainmentu.

Nová generácia multimediálneho systému prinesie ešte lepší zážitok z jeho používania, ktoré bude tiež bude maximálne intuitívne. V interiéri taktiež dominujú čisté línie a prírodné materiály.

Nebude chýbať ani množstvo bezpečnostných prvkov, nad ktorými bude stáť LiDAR senzor od spoločnosti Luminar. Ten je umiestnený na streche a je kľúčovým prvkom pre zabezpečenie autonómneho riadenia vozidla.

Budúcnosť značky Volvo je naozaj pekná, uvidíme však, akým smerom sa bude trh vyvíjať. Reálne produkty sa žiaľ častokrát od konceptov veľmi líšia, no ak by si Volvo z tohto tu zobralo len zopár prvkov, nasledujúca generácia „škandinávskych“ elektromobilov bude extrémne vydarená a zaujímavá.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP