O rozmach elektromobility na Slovensku sa starajú aj samosprávy, ktoré vo svojich mestách a obciach nebudujú len nabíjacie stanice pre svojich občanov, ale svoj vozový park rozširujú o nové autá, ktoré sú výhradne elektrické. Prešov svojim mestským policajtom kúpil nový elektromobil KIA e-NIRO za viac ako 40 000 €, informovalo mesto na svojom webe.

KIA e-NIRO je elektromobil s naozaj výbornými parametrami, mestská polícia v Prešove dostala lepšie vybavený model. Ten má elektromotor s výkonom 150 kW a batériu s kapacitou 64 kWh, ktorá poskytuje dojazd na jedno nabitie až 455 km podľa WLTP. Rýchle nabíjanie s výkonom 80 kW je schopné nabiť batériu z 20 % na 80 % už za 42 minút.

Mesto Prešov - Oficiálna stránka/Facebook

NEPREHLIADNI
Česká polícia si prevzala celú flotilu elektromobilov do služby. Koľko stáli?

Obstarávacia cena elektromobilu je podľa prešovského webu 40 780 €. KIA e-NIRO nie je prvým elektromobilom v radoch prešovskej mestskej polície. Tamojší muži zákona dostali do svojho vozového parku ešte v roku 2018 elektromobil Nissan Leaf.

O tom, že sa jedná o skutočne modernú mestskú políciu, svedčí aj to, že pri hliadkovaní využíva polícia štvoricu elektrických kolobežiek. Mesto Prešov tento rok zvažuje kúpu ďalších dvoch elektromobilov, ktoré by mali nahradiť súčasné spaľovacie autá, tie je potrebné po nájazde viac ako 300 tisíc kilometrov z vozového parku vyradiť.

Dotácie dostalo niekoľko ďalších miest

Mestá a obce po celom Slovensku dostali dotácie na nákup elektromobilov, a to až vo výške 10 000 €. Podľa dát z envirofondu dostalo tento štedrý príspevok na nákup elektrického auta celkovo 31 obcí a miest. Ich kompletný zoznam spolu s názvami projektov si môžeš pozrieť na tomto odkaze.

Okrem toho dostali v minulom roku mestá a obce dotácie na vybudovanie nabíjacích staníc. Na podporu rozvoja nabíjacej infraštruktúry bolo vyčlenených pol milióna eur, nakoniec sa však vyčerpalo iba niečo málo cez 350 000 €. Výška jednotlivých príspevkov sa pohybovala v rozmedzí od 2 500 € až do 5 000 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom