Volkswagen prerobil legendárnu „Hippies“ dodávku zo 60. rokov na elektromobill
Elektromobilita priniesla na trh už množstvo modelov, ktoré si obľúbili zákazníci po celom svete. Automobilky prinášajú bežné automobily do mesta, SUV, no objavili sa aj prvé športové elektromobily s výsokým výkonom. V oblasti elektromobility však na trhu chýbal kúsok, ktorý by mal prívlastok „ikonický“. To sa však podarilo zmeniť automobilke Volkswagen.
Tá totiž predstavila retrododávku, ktorá bola spájaná predovšetkým s takzvanými „hipisákmi“. Volkswagen teda spojil elektrický pohon s kultovým modelom Samba z roku 1966. Nový model e-Bulli mal byť verejnosti predstavený na veľtrhu Techno Classica v Essene. Ten bol však presunutý z dôvodu pandémie koronavírusu.

Ako už bolo vyššie spomenuté, základ tvorí model Samba, ktorý bol vyrábaný v nemeckom Hannoveri. Pôvodný štvorvalec s výkonom 44 koní nahradil elektromotor s výkonom 83 koní a silou 212 Nm, informuje Newatlas. Ako sme si pri elektromobiloch mohli zvyknúť, maximum krútiaceho momentu je dostupné okamžite.

Maximálna rýchlosť je elektronicky limitovaná na 130 km/h, čo je síce viac oproti bežnej verzii, no až testy ukáže či to bude dostačujúce. Pohonné ústrojenstvo je tak ako v originálnej verzii uložené vzadu, pričom elektromotor poháňa zadné kolesá. Batéria má kapacitu 45 kWh, ktorá je umiestnená uprostred vozidla. Plne nabitá batéria by mala zabezpečiť dojazd viac ako 200 km.

Výrobca udáva, že elektromobil e-Bulli je možné nabíjať okrem striedavého prúdu (AC) aj rýchonabíjačkou CCS s výkonom až do 50 kW. Takéto nabíjanie na 80 percent kapacity by malo tvrvať približne 40 minút. Interiér vozidla sa musel čo najviac podobať originálu, no vzhľadom na dobu a moderné technológie, museli byť niektoré prvky citlivo implementované.
K dispozícii sú napríklad predné LED svetlomety či zadné LED indikátory nabitia. Nové sú napríklad predné sedadlá vo farebnej kombinácii Saint Tropez – Saffrano Orange a podla je vyrobená z masívneho dreva. Exteriér dodávky je nalakovaný dvojfarebne v odtieňoch Energetic Orange Metallic a Golden Sand Metallic Matte, informuje Roadlife.
Tachometer má integrovaný displej a nad vodičom v strope sa nachádza integrovaný tablet, ktorý môže napríklad slúžiť na zobrazovanie navigácie. Toto riešenie v praxi si však z dôvodu bezpečnosti zatiaľ predstaviť nedokážem. Vozidlo obsahuje aj aplikáciu „We Connect“, vďaka ktorej máš dostupné dáta o vozidle aj v smartfóne.

Nové technológie sa dotkli aj autorádia, ktoré obsahuje DAB+, Bluetooth či USB pripojenie. Súčasťou je aj subwoofer pre ešte lepší zážitok z počúvania hudby. Elektrické e-Bulli v podstate poskytuje to čo originál, no rozdielom sú citlivo doplnené najnovšie technológie. Cena vozidla začína na cene 64 900 €, pričom zákazník si môže zaplatiť aj za prestavbu svojho starého originálneho modelu.
Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Energetický prevrat je na dosah: Európsky štát našiel masívne ložisko, je v ňom 43 miliónov ton vzácnej suroviny

Volkswagen po 88 rokoch robí bolestivý krok. Symbol EV končí, automobilka priznala realitu

Milovaný pohon Slovákov končí. EÚ chystá devastačné zmeny, ktoré ho pochovajú

Tesla zhorela na celej čiare. Ak si chceš kúpiť jazdenku, týmto modelom sa oblúkom vyhni

Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Vykoľajený vlak na čas ochromil frekventovanú trať. Železnice SR reagujú
PREMIUMMichal Strnad s majetkom 13,6 miliardy eur: „Chcem vybudovať najväčšiu firmu obranného priemyslu v Európe“

MIMORIADNE: Študent mal plánovať útok na vianočné trhy, bezpečnostné zložky zasahovali

Prvý prípad superchrípky na Slovensku potvrdený. Výskyt v populácii je vyšší, predpokladajú hygienici

Prvá tajná operácia svojho druhu. Ukrajinské sily zničili ruskú ponorku za stovky miliónov € (VIDEO)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
- Obrovská zmena pri jazdenkách. Lacné autá padajú, Slováci si zamilovali niečo lepšie (PREHĽAD)
- Tesla zhorela na celej čiare. Ak si chceš kúpiť jazdenku, týmto modelom sa oblúkom vyhni
- Tesla sa v USA prepadla na dno, líder elektromobility má vážny problém
-
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Najväčšia loď sveta s týmto pohonom prešla skúškou
- Obrovská zmena pri jazdenkách. Lacné autá padajú, Slováci si zamilovali niečo lepšie (PREHĽAD)
- Tesla sa v USA prepadla na dno, líder elektromobility má vážny problém
- Revolúcia v doprave môže začať. Musk potvrdil testovanie špeciálnych dopravných prostriedkov
-
- Toto sú najväčší „žrúti” elektrickej energie aj slovenských domácností. Víťaz ťa prekvapí
- Z tohto nového radaru si ľudia trhajú vlasy. Vodičov zarazilo, keď zistili, ako funguje
- Obrovská zmena pri jazdenkách. Lacné autá padajú, Slováci si zamilovali niečo lepšie (PREHĽAD)
- Diesel je mŕtvy. Scania vyvinula prvý 60-tonový kolos 8×4 s ultimátnym pohonom
- Slováci chcú palivo budúcnosti, je lacnejšie ako elektromobily. Má len jeden veľký problém
Elon Musk prepisuje dejiny. Výška jeho majetku vyráža dych, vďačí za to jednej veci
Zostrihaný prejav spustil peklo. Trump od BBC žiada likvidačné odškodné
Poliakom došla trpezlivosť. Vyvíjajú štátnu aplikáciu na nahlasovanie podozrivých situácií
Obrovská fraška Muskovej AI. O teroristickom útoku v Sydney používateľom surovo klamala
Tvrdý bankrot a milióny ľudí v neistote. Slávny výrobca vysávačov skrachoval
Európsky spojenec Ukrajiny jej bude vyrábať desiatky tisíc kusov dôležitých zbraní ročne
Ziskovosť nemeckých automobiliek sa drasticky prepadla. Náklady a elektromobilita menia ekonomiku
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Vykoľajený vlak na čas ochromil frekventovanú trať. Železnice SR reagujú
PREMIUMMichal Strnad s majetkom 13,6 miliardy eur: „Chcem vybudovať najväčšiu firmu obranného priemyslu v Európe“

MIMORIADNE: Študent mal plánovať útok na vianočné trhy, bezpečnostné zložky zasahovali

Prvý prípad superchrípky na Slovensku potvrdený. Výskyt v populácii je vyšší, predpokladajú hygienici

