Technológie nikdy nie sú stopercentné, o čom už teraz vie svoje aj vodič Modelu S. Jeho prílišná dôvera v autopilota mohla dopadnúť veľmi zle, píše portál InsideEVs. Počas šoférovania je nevyhnutné byť plne sústredený na jazdu, no nepozorný vodič túto radu nebral vážne. Pozitívom bola okamžitá prítomnosť mužov zákona na mieste nehody, ktorí mu ihneď pripomenuli jeho šoférske povinnosti. Okrem svojej Tesly totiž zdemoloval aj dve policajné autá.

Minulý týždeň sa v štáte Severná Karolína odohrala vážna dopravná nehoda. Vodič Tesly narazil do policajného auta, ktorého posádka pomáhala zvládnuť nehodu svojim kolegom.

Náraz bol taký silný, že policajné auto vrazilo do ďalšieho, čím vodič Tesly zničil dve policajné autá jednou ranou. V elektromobile síce bol spustený utopilot, no vodič vozidla neskôr priznal, že sa naň úplne spoľahol a počas jazdy mal na mobile spustený film.

Policajti boli na mieste dopravnej nehody okamžite. Courtesy the Highway Patrol

Druhé policajné auto po náraze zhodilo na zem dvojicu policajtov, ktorí pri ňom stáli. V oboch autách pritom sedeli ďalší policajti a je naozaj zázrakom, že pri nehode nebol nikto vážne zranený. Voči vodičovi bolo následne vznesené obvinenie z prečinu porušenia zákona o predchádzaní vozidla. V prípade, že je na kraji vozovky odstavené vozidlo, vodič druhého vozidla je povinný ho bezpečne obísť.

Jeho ďalším priestupkom je údajne prečin umiestnenia televízie vo vozidle. Portál Electrek ďalej uvádza, že spomínaný Model S je staršieho dátumu výroby, čo znamená, že pravdepodobne používa prvú verziu autopilota, ktorá už nejaký čas nebola aktualizovaná.

Niektorí z nehody vinia aj Elona Muska, ktorý ako CEO Tesly robil pre autopilota poriadnu reklamu. Bol to práve on, kto vodičov povzbudzoval, aby sa naň viac spoliehali. Elon Musk tiež nedávno pridal tweet, v ktorom písal, že jeho Tesla príde z domu až do práce takmer bez jeho zásahu do riadenia. Samozrejme, Musk v príspevku netvrdil, že sa vôbec nemusí sústrediť na jazdu. Viac sme o tom písali tu.

Táto nehoda je ďalšou zo série nehôd, ktorým sa dalo zabrániť, keby ľudia do podobných systémov nevkladali toľko dôvery. Hoci sa systém nazýva autopilot, stále nedokáže úplne nahradiť vodiča. Toto zavádzanie bolo tiež dôvodom, prečo Tesle súd zakázal jeho používanie. Na Teslu sa v súvislosti s názvom už dlhšie znáša vlna kritiky a ozývajú sa aj hlasy volajúce po zmene na niečo presnejšie a menej zavádzajúce.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom