Hovorí sa, že dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, pokiaľ sa nerozbije. Dokedy teda budú ľudia zneužívať funkcie FSD automobilky Tesla? Takéto konanie možno ukončí súdny proces v USA, kde muž čelí obvineniu za zabitie dvoch ľudí. Pri nehode Tesly s iným vozidlom totiž využíval funkciu „autopilota“, informuje Business Insider.

Nehoda z roku 2019 bola jednou z mnohých, kedy vodič Tesly zneužil asistenta riadenia Full-Self Driving Tesly, no nanešťastie tento incident skončil tragicky. Kevin George Aziz Riad mal vo svojej Tesle Model S zapnutého asistenta riadenia, keď jeho vozidlo prešlo v rýchlosti takmer 120 km/h cez križovatku na červenú.

Tesla vrazila do Hondy Civic, v ktorej zahynuli dvaja ľudia. Vodič Tesly aj spolujazdec boli ošetrení s ľahšími zraneniami. Kevin je teraz stíhaný za usmrtenie dvoch ľudí, pričom významnú úlohu môže v procese zohrať aj zneužitie asistenčných systémov vozidla, píše Fox11.

Dáta z vozidla hovoria v prospech vodiča

Dáta z Tesly jasné napovedajú, že vodič naplno využíval asistenta riadenia, nakoľko celých šesť minút pred nehodou absolútne nepoužil brzdy. To znamená, že upravovanie rýchlosti nechával Riad plne na systémy auta.

Youtube/Screenshot/AI DRIVER

V čase nehody však mal ruky na volante, čo môže hrať v jeho prospech. Aj samotná Tesla totiž vyžaduje, aby mal vodič pri využívaní funkcie FSD neustále ruky na volante a dohliadal na vedenie vozidla.

Je však možné, že Kevin síce mal ruku položenú na volante, no riadeniu sa absolútne nevenoval, inak by zrejme na križovatke zastal a k nehode by vôbec nedošlo. Pravdu ukáže až súd. Ak by bol ale Kevin uznaný za vinného, išlo by o prvý prípad smrteľnej nehody, kedy bude vinník súdený za zneužitie asistenčných systémov vozidla.

Hlupákov za volantom je čoraz viac

Prípady nezodpovedného využívania funkcie FSD od Tesly stále pribúdajú a prichádzajú čoraz kurióznejšie situácie zneužívania tohto systému. Sledovanie videí za volantom Tesly so zapnutým autopilotom, jazda pod vplyvom alkoholu či „poobedný šlofík“, sú už zrejme príliš mainstreamové kúsky.

Novým kráľom ľudskej hlúposti a nezodpovednosti je americký YouTuber a TikToker Blade Messickktorý posadil za volant svojho Modelu X malého psa. Na prípad upozornil portál Electrek.

Tesla/Blake Messick (úprava redakcie)

Ten na svojej sociálnej sieti TikTok zverejnil video Tesly Model X, v ktorej sa na mieste vodiča nenachádza žiadna ľudská osoba. Sedí tam totiž malý pes a o šoférovanie sa zrejme stará zapnutý autopilot.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP