Používateľom Windowsu chýbal plnohodnotný príkazový riadok už roky a aj keď Command Prompt slúžil ako alternatíva dobre, vo Windowse 10 dával Microsoft väčší dôraz na Windows PowerShell. Teraz spoločnosť predstavila nový príkazový riadok nazvaný Windows Terminal s cieľom stať sa hlavným nástrojom pre písanie programov do príkazového riadka.

Google I/O sa rozbehlo v plnom prúde a Microsoft na svojej konferencii Microsoft Build 2019 v Seattle určenej pre vývojárov predstavil množstvo nových nástrojov, vrátane spomínaného Windows Terminal. Práve ten získal od obecenstva veľkú pozornosť a momentálne je dostupný v ukážkovej verzii.

Medzi novinky používateľského rozhrania terminálu patrí napríklad prevedenie textu s urýchleným grafickým procesorom, podpora motívov, používateľské karty, klávesové skratky alebo plná podpora Unicode. Širšej verzie Windows Terminal sa podľa aktuálneho rozvrhu dočkáme v júni a bude určená pre používateľov PowerShell, Cmd, WSL a iných aplikácií využívajúcich príkazový riadok.

Rovnako bol na konferencii predstavený nový systém WSL2, pravdepodobne založený na jadre Linuxu 4.19, ktorý je dodávaný s najnovšou verziou Windowsu, informuje portál XDA Developers. Microsoft dokonca pri WSL2 sľúbil dvojnásobnú rýchlosť pri náročných súborových operáciách voči predchodcovi a rovnako novinka natívne podporuje Linuxové Docker kontajnery, čo bude pre vývojárov veľkým zlepšením. Príchod WSL2 je stanovený taktiež na jún tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom