Používateľom Windowsu chýbal plnohodnotný príkazový riadok už roky a aj keď Command Prompt slúžil ako alternatíva dobre, vo Windowse 10 dával Microsoft väčší dôraz na Windows PowerShell. Teraz spoločnosť predstavila nový príkazový riadok nazvaný Windows Terminal s cieľom stať sa hlavným nástrojom pre písanie programov do príkazového riadka.

Google I/O sa rozbehlo v plnom prúde a Microsoft na svojej konferencii Microsoft Build 2019 v Seattle určenej pre vývojárov predstavil množstvo nových nástrojov, vrátane spomínaného Windows Terminal. Práve ten získal od obecenstva veľkú pozornosť a momentálne je dostupný v ukážkovej verzii.

Medzi novinky používateľského rozhrania terminálu patrí napríklad prevedenie textu s urýchleným grafickým procesorom, podpora motívov, používateľské karty, klávesové skratky alebo plná podpora Unicode. Širšej verzie Windows Terminal sa podľa aktuálneho rozvrhu dočkáme v júni a bude určená pre používateľov PowerShell, Cmd, WSL a iných aplikácií využívajúcich príkazový riadok.

Rovnako bol na konferencii predstavený nový systém WSL2, pravdepodobne založený na jadre Linuxu 4.19, ktorý je dodávaný s najnovšou verziou Windowsu, informuje portál XDA Developers. Microsoft dokonca pri WSL2 sľúbil dvojnásobnú rýchlosť pri náročných súborových operáciách voči predchodcovi a rovnako novinka natívne podporuje Linuxové Docker kontajnery, čo bude pre vývojárov veľkým zlepšením. Príchod WSL2 je stanovený taktiež na jún tohto roka.

Pošli nám TIP na článokAplikácie