Málokto vie, že vo Windows 10 sa nachádzajú niektoré funkcie, ktoré často nepoužívame a v predvolenom nastavení sú deaktivované.

Reč je o aplikáciách, ktoré sú označované ako voliteľné. Ich zoznam sa však s príchodom novej verzie (Windows 10 – kódové označenie 20H1) bude s najväčšou pravdepodobnosťou rozširovať, informuje Windowslatest.com. Podľa informácií sa v novej verzii objavia aj také aplikácie ako Skicár, Poznámková blok, WordPad, PowerShell (ISE), Windows faxovanie a skenovanie či Print Management Console.

Zobraziť celú galériu (1)
Printscreen/Windows 10

Aplikácie bude možné podľa potreby zapnúť alebo vypnúť. Toto riešenie je hlavne z dôvodu, že väčšina ľudí používa na prácu ich alternatívy, avšak aplikácie budeš môcť aj vymazať, aby sa uvoľnilo miesto na úložisku. V skutočnosti však nezmiznú úplne a aj naďalej budú uložené na pevnom disku, kde ale budú zaberať len malú časť miesta.

S prípadným vymazaním týchto aplikácií je potrebné myslieť na to, že to môže ovplyvniť funkčnosť celého počítača, mnohé z funkcií sú totiž dôležité pre hladké fungovanie systému. Aktualizácia systému Windows 10 vo verzii 2004 (20H1) je naplánovaná na apríl 2020. Okrem už spomenutých zmien sa však môžeme tešiť aj na rýchlejšie vyhľadávanie v systéme, nový nástroj na správu úložiska či nový spôsob resetovania počítača.

Voliteľné aplikácie nájdeš v nastaveniach operačného systému Windows 10 v časti Aplikácie – Aplikácie a súčasti – voliteľné funkcie.

Voliteľné aplikácie, ktoré bude po novom možné zakázať alebo vymazať:
  • Paint (Skicár)
  • Poznámkový blok
  • WordPad
  • PowerSherll (ISE)
  • Print Management Console
  • Windows Fax and Scan

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom