Uplynulý rok bol plný záhad a rôznych vesmírnych prekvapení. Ledva sa nám podarilo rozlúštiť záhadu unikátnych mimozemských signálov, chýbajúcej temnej hmoty, ale aj pozemského bizarného kovového monolitu a už tu máme ďalšiu hádanku v podobe rádiových kruhov, ktorých existenciu nedokážeme vysvetliť, o téme informoval portál Space.

Tie boli prvýkrát objavené ešte v septembri 2019 vedkyňou z Národného rádioastronomického observatória NRAO, Annou Kapinskou, ktorá ich označila nie zrovna odborným termínom „WTF?“. Štúdia popisujúca objavenie týchto záhadných objektov je v súčasnosti publikovaná na predtlačovom serveri arXiv a neskôr má byť vydaná v žurnále Publications of the Astronomical Society of Australia.

Zobraziť celú galériu (2)
Rádiový kruh ORC1. Bärbel Koribalski, založené na údajoch ASKAP, s optickým obrazom z [Dark Energy Survey] https://www.darkenergysurvey.org

Rádiové kruhy vo vedeckej komunite vyvolali doslova ošiaľ, keďže doposiaľ nikto ani len netuší, odkiaľ sa tu vzali a čo vlastné sú zač. Aby sme uviedli veci na pravú mieru, vedkyňa Anna Kapinská objavila iba jeden z celkových štyroch záhadných rádiových kruhov, zvyšné tri objavili jej kolegovia – odhaduje sa, že ich na oblohe môže byť až 1000.

Prvé tri objavené rádiové kruhy boli nájdené pomocou údajov z projektu EMU (Evolutionary Map of the Universe) zozbieraných poľom vysokocitlivých rádioteleskopov ASKAP. Posledný štvrtý rádiových kruh objavili vedci vďaka archívnym dátam z ďalšieho rádioteleskopu s názvom Giant MetreWave Radio Telescope, napísal web NewAtlas.

Čo hovoria doterajšie štúdie?

Samozrejme rádiové kruhy dostali aj odborné pomenovanie a medzi astronómami a vedeckou komunitou sú označované ako ORC (Odd Radio Circle – zvláštny rádiový kruh). ORC sa na rádiových snímkach prejavujú ako zvláštne sformované kruhy, ktoré sú na okrajoch o niečo jasnejšie. Zaujímavosťou je, že kruhy neemitujú žiadne optické, infračervené ani röntgenové žiarenie.

Ako sme už spomínali vyššie, ORC sú natoľko záhadné, že ich existenciu nevieme vysvetliť. Navyše nedokážeme ani presne určiť ich veľkosť, vzdialenosť, a teda ani miesto, kde sa nachádzajú. Autori novej štúdie uvádzajú, že to môžu byť štruktúry v Mliečnej dráhe široké niekoľko svetelných rokov, alebo štruktúry presahujúce veľkosť miliónov svetelných rokov nachádzajúcich sa oveľa ďalej vo vesmíre.

Zobraziť celú galériu (2)
Rádiový obraz ORC1, písmeno C označuje galaxiu. Norris et al, arXiv.

Spočiatku sa vedci domnievali, že ide iba o akýsi obrazový artefakt (chyba obrazu), ktorý spôsobila softvérová chyba.  To však bolo okamžite vyvrátené pomocou iných rádioteleskopov, ktoré existenciu ORC potvrdili. Vedci si taktiež myslia, že rádiové emisie z ORC sú spôsobené oblakmi elektrónov, prečo ich však nevidíme aj na iných vlnových dĺžkach, zatiaľ nevieme.

Hoci zatiaľ stále nevieme, čo ORC sú, stihli sme vylúčiť už niekoľko možností. Medzi najpravdepodobnejšie teórie patrilo, že pozorované rádiové kruhy sú zvyšky supernov, rádiové emisie prechádzajúce cez oblasť formovania hviezd, elektróny vystrekujúce z okolia supermasívnej čiernej diery prípadné Einsteinove prstence. Všetky tieto možnosti však boli vedecký vylúčené.

Na záver autori štúdie uvádzajú, že po prejdení všetkých možností im nezostáva nič iné, ako skonštatovať, že ORC sa nepodobajú na nič, čo už poznáme.

Ich najbližšou úlohou teda bude preskúmať objekty, ktoré môžu existovať, ale zatiaľ sme ich neobjavili ako napríklad obrovská tlaková vlna z nejakej explózie vo vzdialenej galaxii. Dvaja ruskí vedci vo svojej štúdii dokonca uvádzajú, že ORC môžu byť „hrdlom“ červích dier v časopriestore.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú